İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle Bursa’da iki vatandaş, 23 Kasım 2023 tarihinde AK Parti Gemlik İlçe Başkanlığı’na gelerek kola dökmüştü. İki vatandaş, Coca Cola’nın ağustos ayında teşvik almasını da eleştirmişti. İsrail’i protesto edenlerden Mehmet Altın yaptığı protesto sırasında Coca Cola’ları sokaklara döküyorsunuz. Bazıları da sizi eleştiriyor daha çok destek vermiş oluyorsunuz diye. Gelin Coca Cola’ları yere dökmektense, yerden de aşağılık olan AKP il merkezlerine, ilçe merkezlerine dökelim” ifadelerine yer verdi.

Habere göre, İsrail’i protesto eden Mehmet Altın ve çekim yapan kişi Terörle Mücadele Dairesi’ne bağlı polisler tarafından gözaltına alındı. Bu eylem sosyal medyada da dolaşıma girdi ve birçok hesap tarafından paylaşıldı. Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından İsrail’i protesto eden ve AK Parti ilçe başkanlığına kola döken iki kişi hakkında iddianame hazırlandı. Protesto eylemini gerçekleştiren iki kişi hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik", "mala zarar verme" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlarından ceza istendi.

Cumhurbaşkanına hakaret eylemini işlediklerine dair kanıt ise ilçe başkanlığında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafının bulunması oldu. İddianamede şu ifadeler kullanıldı:

“İçeceği Cumhurbaşkanının resmine dökmekten ibaret eylemlerinin Cumhurbaşkanının onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olduğu, eyleminin TCK'nın 299/1, 299/2 maddeleri kapsamında düzenlenen Cumhurbaşkanına alenen hakaret suçuna…”

Cumhurbaşkanının resminin bulunduğu yere kola dökülmesi suç sayıldı. Sosyal medya paylaşımlarıyla İsrail’in protesto edildiğinin duyurulması da halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçuna delil olarak gösterildi.

Kaynak: istiklal.com.tr