Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Gazze'de acil ateşkes tasarısını reddeden ABD'ye ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) sistemine gösterdiği tepki dünya basınında. Uluslararası basın, Erdoğan'ın "Dünyanın 5'ten büyük olduğu gerçeği bir kez daha görülmüş oldu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, reforme edilmesi olmazsa olmaz, şarttır şart." sözlerini manşetlerine taşıdı.

İngiltere merkezli The Guardian gazetesi, Erdoğan'ın BMGK'yı kınadığını belirterek, "Adalet bu mu? Erdoğan, ABD'nin Gazze ateşkes kararını veto etmesinin ardından BM'ye revizyon çağrısında bulundu" başlığını attı.

Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters ise, Erdoğan'ın BMGK'da reform yapılması çağrısında bulunduğunu yazdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD'nin Gazze'de ateşkesi tek başına reddedebilmesini kınadığını duyurdu.

Dubai merkezli Al Arabiya, okurlarının karşısına "Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi'ni ' İsrail koruma konseyi' olarak tanımlayarak kınadı" ifadeleriyle çıktı.

Alman Tagesspiegel, "Adil bir dünya mümkün ama Amerika ile mümkün değil"1 sözlerini manşetine taşıdı.

ABD ve birçok ülkede yayın yapan Fox News, Erdoğan'ın BMGK'yi "İsrail Koruma Konseyi" diyerek eleştirdiğini belirtirken Batı'nın Gazze yaklaşımını "Barbarlık" ve "İslamofobi" olarak değerlendirdiğini yazdı.

İsrail merkezli Ynet gazetesi ise Erdoğan'ın açıklamalarını, "Erdoğan: BM Güvenlik Konseyi'nin reforme edilmesi gerekiyor" yorumuyla verdi.

Yunanistan'ın yüksek tirajlı gazetelerinden Kathimerini ise "Erdoğan'ın ateşkes talebi yalnızca ABD'nin vetosu ile reddedildi. Bu adalet mi?" başlığını attı.