Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Çatışma Kurbanı Masum Çocuklar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Gazze'de yaşanan trajediye dikkat çekti. Erdoğan, 7 Ekim’den beri Gazze’de barbarca katledilen 15 binin üzerinde çocuğu hüzünle andığını belirtti.

"GAZZE’DE KATLEDİLEN SADECE ÇOCUKLAR DEĞİL, AYNI ZAMANDA İNSANLIKTIR"

Erdoğan, Gazze'de katledilenlerin yalnızca çocuklar ve bebekler olmadığını, aynı zamanda insanlığın da öldüğünü vurguladı. Dünya toplumunun bu vahşet karşısında sınıfta kaldığını ifade eden Erdoğan, uluslararası toplumu eleştirdi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'E "SOMUT ADIM ATIN" ÇAĞRISI

Erdoğan, bu özel günü ilan eden Birleşmiş Milletler’i, Gazzeli masum çocukların bombalarla katledilmesine karşı somut adımlar atmaya çağırdı. "Dünya 5’ten büyüktür" anlayışıyla hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

"İNSANLIĞIN ONURUNU VE HAYSİYETİNİ KORUMAK İÇİN HAREKETE GEÇİN"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm devletleri Gazzeli çocuklarla birlikte insanlığın onurunu ve haysiyetini korumaya davet etti. İsrail'in barbarlığına karşı açık bir tavır konulması gerektiğini belirtti.

TÜRKİYE'NİN DURUŞU: "MAZLUMUN YANINDAYIZ"

Erdoğan, Türkiye olarak Gazze başta olmak üzere dünyanın neresinde mazlum, mağdur ve garip varsa yardım elini uzatmaya devam edeceklerini vurguladı. Daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna olan inançla çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

"ELİMİZİ UZATMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çocukların nerede öldürülüyor, nerede açlık ve yoklukla sınanıyorsa Türkiye olarak yanlarında olacaklarını belirtti. Erdoğan, canla başla çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Kaynak: istiklal.com.tr