Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen iftar programında konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Bugün, 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutluyoruz. Tüm doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın bayramını en içten duygularımla kutluyorum. Hastalara şifa olabilmek için gece gündüz demeden çalışan 1 milyon 300 bini aşkın sağlık personelimiz var.

Sağlık personelimiz, insanların en zor zamanlarında ilk yardımı koşarak sağlayan kahramanlardır. Kendi rızkını kazanırken sağlık çalışanlarımız kadar dua alan başka bir meslek grubu yoktur. Acı veren, umut arayanların şifa bulmasının değerinin değeri tarif edilemez. Rabbim hepinizden razı olsun.

Sağlık hizmetlerine ulaşım, sağlık kadar önemlidir. Son yıllarda, COVID-19 salgını da dahil olmak üzere, iyi işleyen bir sağlık sisteminin ne kadar hayati olduğunu bir kez daha gördük.

Salgın döneminde sağlık yatırımlarının ihmal edilmemesi açıkça ortaya çıkıyor. Türkiye, 2002'den bu yana gerçekleştirdiği büyük sağlık yatırımlarının sermayesine ev sahipliği yapmıştır.

Şehir hastaneleri, depreme dayanıklı olarak inşa edilen sağlık tesisleri ve 36 bin 300 yataklı 24 şehir hastanesini hizmete açtık. Engellenmeye çalışılan sağlık merkezleri, dönem dönem kritik görevliler üstlendi. Her büyük şehrimizi bir şehir hastanesiyle buluşturma hedefimizle devam ediyoruz.

Göreve geldiğimizde sağlık sistemi aksıyordu. İnsanların cenazelerini almak için senet ödemek zorunda kalıyorlar. Herkesin en iyi sağlık hizmetine erişebilmesi için gerekli adımlar attık.

Sağlık altyapımızda Türkiye'nin dünyada önde gelen bir ülke olduğu kabul ediliyor. Türkiye'de şifayı arayan insanlar, Avrupa'dan ABD'ye birçok ülke geliyor. Yüzbinlerce insan, Türk doktorlarına emanet ediyor.

Editör: Ali Özgür UZUN