Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan ile yapılan anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısında konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

- İkili ticaret hacmini ilk etapta 1 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.
- Terörle mücadele konusunu ele aldıklarını ve terör örgütleri konusunda hiçbir ayrım yapmadan Türkiye'nin dostlarıyla tecrübelerini paylaşmaktan memnuniyet duyduğunu vurguladı.
- İki ülke kurumları arasındaki eş güdümün daha da geliştirilmesinin önemine dikkat çekti ve bu amaçla gerekli diyalogların başlatılacağını ifade etti.
- Afrika kıtasına olan ilgisini dile getirdi ve 50'den fazla ziyaret gerçekleştirdiğini belirtti. Türkiye'nin Afrika'yla ilişkilerini geliştirme kararlılığını vurguladı.
- Samimi ilişkilerin Gazze başta olmak üzere dünyadaki adaletsizliklere karşı direnme azmini güçlendirdiğini ifade etti. İsrail'in Gazze'deki saldırılarına karşı atılabilecek adımları ele aldıklarını belirtti.
- İmzalanan 6 anlaşmanın hayırlara vesile olmasını dileyerek başta Tanzanya olmak üzere Afrika'daki tüm kardeşlerine en kalbi duygularını iletti.

Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan'ın açıklamalarından satır başları:

- Türkiye ve halkına teşekkürlerini iletti ve Türkiye'de bulunmaktan minnettarlık duyduğunu belirtti.
- Türkiye ile diplomatik ilişkilerini geliştirmeye kararlı olduklarını ve Türkiye'nin değerli bir ortak olduğunu ifade etti.
- Farklı sektörlerde kaydedilen ilerleme ve diplomatik ekonomik iş birliğinin artmasına dikkat çekti.
- Ekonomilerin büyümesine katkı sağlamayı hedeflediklerini ve Türkiye'nin Tanzanya'ya kalkınma desteği, eğitim ve sağlık sektörlerinde destek verdiğini belirtti.
- İki ülke arasında imzalanan 6 anlaşmanın iş birliğini daha da geliştireceğini belirtti ve Türkiye'deki uzmanlık ve bilginin Tanzanya'ya aktarıldığını ifade etti. Bu projeler arasında demir yolları projesi de yer aldı.

Kaynak: AA