Cuma namazı çıkışı gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak ziyaretinden, İsrail'in İran'a misilleme saldırısına kadar bir çok konuda önemli mesajlar verdi.

"ÖNCE BAĞDAT SONRA ERBİL'E GİDECEĞİM"

Irak ziyaretine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Önce Bağdat sonra Erbil'e gideceğim. Irak ziyaretimiz ertelenen bir ziyaretti. Irak olan ziyaretimizi inşallah gerçekleştireceğiz. Günü birlik bir ziyaret. Bağdat'taki Cumhurbaşkanıyla ve Başbakanla yapacağımız görüşmelerden sonra Erbil ziyareti yapacağız. Orada da Kuzey Irak sorunlarını, merkezi yönetimle ilgili sorunları görüşeceğiz. Irak-Türkiye ilişkilerini genelleme çatısı altında ele alacağımız konular olacak." ifadelerini kullandı.

İSRAİL-İRAN GERİLİMİ HAKKINDA İLK YORUM

İsrail'in İran'a yönelik misillemesi hakkında da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan "İran ve İsrail farklı şeyler söylüyor. Sahiplenme yok. Konuyla ilgili aklaziyan olmayan bir açıklama yoktur. İran'ın açıklamaları da doğru diyor diyemiyorsunuz, İsrail'e hiç diyemiyorsunuz. ABD'nin yaptığı açıklamalar da var. Çok daha önemlisi BMGK'da ABD'nin son yapılan açıklamalarda İsrail'in yanında yer aldığını görüyoruz. Herkes Filistin'in yanında yer alırken, ABD İsrail'in yanında yer alarak duruşunu ortaya koyuyor." dedi.

ALMANYA CUMHURBAŞKANI ZİYARETİ

Türkiye-Almanya arasındaki ilişkileri ele alma fırsatımız olacak. Askeri, siyasi, ekonomik pek çok konuları ele alacağız. Almanya- Türkiye ilişkilerini daha ileri nasıl taşıyabiliriz bunları görüşeceğiz.

Editör: Hüsne BULUT