Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı iki gün boyunca Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleşecek zirvede olacak.

Şanghay İş birliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinde istikrar için liderlerin öncelikle uluslararası ticaret ve ekonomi alanına odaklanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zirve kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de bir araya gelmesi ve görüşme gerçekleştirmesi planlanıyor.

ATEŞKES VURGUSU

ŞİÖ zirvesinde bölgesel güvenlik, ortak altyapı projeleri, ulaştırma ve enerji iş birliği konularının gündeme gelmesi bekleniyor. Gazze için ateşkes vurgusu yapılması da öngörülüyor.

ŞİÖ zirvesine, 16 ülkenin devlet ve hükümet başkanları katılacak. Zirve sonrası çeşitli alanlarda 20'den fazla belgenin kabul edilmesi planlanıyor.

ERDOĞAN, PUTİN İLE GÖRÜŞECEK

ŞİÖ zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir araya gelecek. Masada ise Ukrayna krizi, İsrail'in Gazze saldırıları, Suriye, Türkiye'de kurulması planlanan doğal gaz merkezi, enerji iş birliği ve ticari ilişkilerin masada olacağı değerlendiriliyor.

Görüşmelerde ilk reaktörünün devreye alınması için son viraja girilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ndeki son durumunda gündeme gelmesi bekleniyor.

Kaynak: istiklal.com.tr