Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Kurulu ve Ustalara Saygı Ödül Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

Enflasyonun mayıs ayında en yüksek sevitete ulaşmasının ardından hızlı bir düşüş beklediklerini duyuran Erdoğan, "Yılın ikinci yarısından itibaren dezenflasyon sürecine gireceğiz." ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Türkiye'nin gelişmesine katkı yapan, istihdam oluşturan DEİK üyelerine en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Ödüle layık görülen ustalarımızı tebrik ediyorum. DEİK ticaret diplomasimizin çatı kuruluşudur.

Türk özel sektörünün şimal yıldızı DEİK ile sizlerle bir araya gelmekten mutluluk duyuyorum. 2023/2027 çalışma dönemi için çalışan yönetim kurulunu tebrik ediyorum.

DEİK, 1985 yılında bu yana dış ticaret, uluslararası hizmetlerde büyük rol üstleniyor. Görev alan iş dünyamızın temsilcilerini anıyorum. İnsanımızın evine ekmek götürmesini sağlayan DEİK üyelerine şükran sunuyorum. Ödüle layık görülen ustalarımızı tebrik ediyorum.

"İSRAİL ÜZERİNDE BASKIYI SÜRDÜRECEĞİZ"

İsrail'e ticareti durdurmada iş dünyasıyla beraberiz. Netanyahu yönetimi Gazze'deki katliamlarını durdurana kadar İsrail üzerine baskıyı sürdüreceğiz.

Tüm farklılıklarımızı kucaklıyoruz. Herkesin düşüncesine ve yapıcı eleştirisine saygıyla yaklaşıyoruz. Türkiye'nin mutlu yarınları için ter döken herkesin başımızın üstünde yeri vardır. Türkiye Yüzyılı vizyonumuz için taş üstüne taş koyan insanlarımızla yürümekten gurur duyuyoruz.

İş dünyamız söz konusu olunca, açık söylüyorum, hiçbir bahaneyi kabul etmiyoruz. Rabbim muhabbetimizi, yol arkadaşlığımızı daim eylesin.

Kovid salgınının tetiklediği ekonomik sıkıntılı bölgemizdeki çatışmalarla daha da çetrefilleşti. Türkiye, tüm bu sınamalara ilave olarak deprem yaşadı. Depremin toplam maliyeti 104 milyar dolardır. Hiçbir ekonomi böyle bir badireyi kolayca atlamaz. Üst üste 3 seçim geçirdik. Ülke ekonomisini durağan hale getirdiğini hepimiz biliyoruz. Hiçbir alanda hamdolsun hedeflerimizden kopmadık. İhracatımız 255 milyar doları aşarak cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdı.

Türkiye için çalışan, yatırımlarını artıran herkesin yanındayız. Siyasi görüşlerimiz, düşünce dünyamız farklı olabilir. Bunların tamamı Türkiye'nin büyüklüğünü gösteren bir işarettir. Tüm farklılılarımızı kucaklıyoruz. Kalbi Türkiye için çarpan herkesin başımızın üstünde yeri vardır. Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun gerçekleşmesi için emek veren her bir insanımızla yol yürümekten şeref duyuyoruz. Siz çalıştığınız, ürettiğiniz, yatırım yaptığınız müddetçe biz de sizlerin yanında olacağız. Her bir arkadaşımızın kapısı DEİK üyelerine açıktır. Hiçbir bahaneyi kabul etmiyoruz. Herhangi bir yerde eksiklik görürsek gerekeni yapmaktan geri durmayız. Rabbim yol arkadaşlığımızı daim etsin.

Küresel ekonomi 4-5 yıldır fırtınalı seyrediyor. Birçok meydan okuma ile karşı karşıya kaldık. Türkiye büyük bir deprem felaketi yaşadı. Toplam 11 ilimizin ve 14 milyonumuzun etkilendiği felaketin faturası 104 milyar dolardır.

"ENFLASYONDA KALICI DÜŞÜŞ HEDEFLİYORUZ"

Son 1 yılda üç seçim geçirdik. Bürokrasiyi yavaşlattığı, ekonomiyi durağan hale getirdiğini biliyoruz. Tüm bunlara rağmen hiçbir alanda hedeflerimizden kopmadık. İhracatımız 255 milyar doları aşarak rekor kırdı. Dünyada ihracat içindeki payımızı yüzde 1,08'e çıkardık. Cari açık 31,2 milyar dolara kadar geriledi. Altın ve enerji hariç cari açık fazla verdi. İyileşmenin süreceğine inanıyorum. Yüzde 4,5 büyüme ile Avrupa'da 1., G20 ülkeleri arasında 4. sıradayız. İşsizlik oranı yüzde 8,6'ya geriledi. Tüm dünya gibi ana sıkıntımız olan enflasyon dışında başarılar yakaladık. Bölgemizdeki krizlere, muhalefetin popülist söylemlerine rağmen vaatlerimize sadık kalıyoruz. Başkaları gibi siyasi ikbal uğruna ülkemizin geleceğini tehlikeye atmadık. Bol keseden vaat dağıtanlar, borç üstüne borç alıyor, zam üstüne zam yapıyorlar. Hükümetimizin nasıl tarihi bir karar verdiğini önümüzdeki dönemde çok daha iyi anlayacağız. Ekonomi programımızın meyvelerini almaya başladık. Rezervlerimiz 140 milyar dolara yükseldi. Aralarında güya ekonomistlerin, profesörlerin olduğu kesim bir furya başlatmıştı. Her seçim öncesi olduğu gibi döviz kuru üzerinden korku saldılar. 1 Nisan'da döviz şöyle uçacak dediler. Peki ne oldu? Çizdikleri karamsar senaryoların hiçbiri gerçekleşmedi. Türk ekonomisi rayında gitmeye devam etti. Geçici rahatlama değil, enflasyonda kalıcı düşüşü amaçlıyoruz. Aylık enflasyon hedeflerimiz doğrultusunda yavaşlamaya devam ediyor. Yıllık enflasyonun mayıstan sonra düşüşe geçmesini beklemekteyiz. Yılın ikinci yarısından itibaren dezenflasyon dönemine gireceğiz. Maliye politikası üzerinden ilave enflasyon baskısına izin vermeyeceğiz. Piyasa beklentileri de bizi destekliyor. Maliye politikası üzerinden ilave enflasyon baskısına izin vermeyeceğiz. Yatırımcı güveni de her geçen gün artıyor. Risk primimiz salgın öncesine gerilemeye başladı. Türkiye'ye sermaye girişleri ivme kazandı. Kredi derecelendirme kuruluşları not artırımına gidiyor. Enerjide Karadeniz ve Gabar'daki keşiflerle kabuğumuzu kırmaya başladık. Turizmcilerimiz yeni rekorlar için hazırlıklarını yapıyor. 

"KAMUDA TASARRUFLA KESİNTİLERİ ÖNEMLİ ALANLARA YÖNELTECEĞİZ"

2028 yılına kadar olan 4 yıllık seçimsiz süreci, gereksiz tartışmalara sokmadan ilerleyeceğiz. Biraz sabır ve dirayetle çok daha güzel neticeler alacağız. Tüm dünyanın içinde olduğu bu sancılı durumu inşallah sıçrama tahtasına dönüştüreceğiz. Yeter ki felaket tüccarlarına kulak asmayalım. Türkiye'ye sermaye girişleri ivme kazandı. Kredi derecelendirme kuruluşları not artırımına gidiyor. Enerjide Karadeniz ve Gabar'daki keşiflerle kabuğumuzu kırmaya başladık. Turizmcilerimiz yeni rekorlar için hazırlıklarını yapıyor.

Üretimde avantajlarımızı koruyarak üst düzey ürünlere yönelmemiz zaruridir. Yeni bir sanayi politikasını devreye alıyoruz. Kamuda tasarruf paketiyle yaptığımız kesintileri önemli alanlara yönelteceğiz. Yatırım taahhütlü avans kredileri programını, yüksek teknolojili üretime destek amacıyla yapılandırdık. Yeşil ve dijital dönüşümü önemsiyoruz. Asya'ya alternatif olacak üretim merkezi arayışında Türkiye'nin ismi giderek daha fazla ön plana çıkıyor. DEİK'in görev alması, iş dünyasını yönlendirmesini bekliyoruz. Siz hedeflerinize yürümeye devam ettiğiniz sürece biz de yelkenlerinizin ihtiyacı olan rüzgarların esmesi için gerekeni yapacağız. Bölgedeki diğer ülkelere göre üstünlüklerimizi korumaya ve geliştirmekte kararlıyız.  Teknoloji odaklık yatırımları teşvik programları ile destekliyoruz.

Türkiye'nin ekonomide yazdığı başarı hikayesinde sizin büyük payınız var. Siz çalıştınız, koşturdunuz, ülke ülke dolaştınız, ihracatta bir kapı kapanınca yenisi için yola koyuldunuz. Türk ürünlerini dünyaya sunmak için ter döktünüz. Sizlere yardımcı olabilmek için gövdemizi taşın altına koyduk. Dengeli, kaliteli yüksek büyüme hedefine ulaşmak için gerekli adımları atıyoruz. Eximbank'ın sermayesini güçlendirdik. 42 milyar dolar finansman sağlayan Eximbank'ın bu yılki hedefi 50 milyar dolardır. Yüzde 50 kazanç istisnasını yüzde 80'e çıkardık. Üretimde avantajlarımızı koruyarak üst düzey ürünlere yönelmemiz zaruridir. Yeni bir sanayi politikasını devreye alıyoruz. Kamuda tasarruf paketiyle yaptığımız kesintileri önemli alanlara yönelteceğiz. Yatırım taahhütlü avans kredileri programını, yüksek teknolojili üretime destek amacıyla yapılandırdık. Yeşil ve dijital dönüşümü önemsiyoruz. Asya'ya alternatif olacak üretim merkezi arayışında Türkiye'nin ismi giderek daha fazla ön plana çıkıyor. DEİK'in görev alması, iş dünyasını yönlendirmesini bekliyoruz. Siz hedeflerinize yürümeye devam ettiğiniz sürece biz de yelkenlerinizin ihtiyacı olan rüzgarların esmesi için gerekeni yapacağız. Bölgedeki diğer ülkelere göre üstünlüklerimizi korumaya ve geliştirmekte kararlıyız.


 

Kaynak: istiklal.com.tr