AK Parti'de seçim sonrası yapılan ilk Merkez Yürütme Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, AK Parti seçmeninin sandığa gitmediği gerçeğini vurgulayarak, "Ya hatalarımızı görüp kendimizi toparlarız ya da buz misali eririz. En büyük düşman vatandaşla aramıza duvar örmektir." şeklinde konuştu.

Toplantıda yapılan analizlere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bariz bir oy kaybının yaşandığını ve AK Parti'nin 21 yıldır destekleyen seçmeni bu kez sandığa götüremediği değerlendirmesini yaptı. Erdoğan, mevcut durumda genel merkez, teşkilatlar ve adayların rolünün olduğunu belirterek, aday belirleme sürecinden seçimin sonuçlanmasına kadar yaşananların detaylı bir şekilde değerlendirileceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın değerlendirmesine göre, hayat pahalılığı, Covid-19 salgını ve Ukrayna-Rusya Savaşı gibi süreçlerin etkisiyle artan enflasyon baskısının ve sonuçlarının seçimde derinden hissedildiği ifade edildi. Erdoğan, bu süreçte emekliler başta olmak üzere toplumun birçok kesiminin refah kaybına uğradığını ve emeklilerin sıkıntılarını hafifletme çalışmalarının istenilen düzeye ulaşamadığını dile getirdi.

Merkez Yürütme Kurulu toplantısında Erdoğan'ın, vatandaşlardan gelen şikayetleri gündeme getirerek olumsuz tutumların önlenmesi ve mücadele edilmesi gerekliliğini vurguladığı belirtildi. Erdoğan, milletle aralarına duvar örmemenin ve vatandaşa karşı olumlu bir tutum sergilemenin önemini vurgulayarak, millete karşı olumsuz tavırlar sergileyenlerin hesap verme sorumluluğundan kaçamayacağını net bir biçimde belirtti.

Ayrıca, Cumhur İttifakı partilerinin rekabet ettiği ve CHP'nin kazandığı illerin durumunun da ayrıca değerlendirileceği ifade edildi.

Editör: Ali Özgür UZUN