Cuma namazı kaç rekat nasıl kılındığı ve Cuma namazının sünnetinin nasıl kılındığına dair soru yöneltilir. Pek çok vatandaşlar her Cuma günü namazdan önce bu soruların yanıtlarını merak eder. İşte Cuma namazı öncesinde araştırılan soruların yanıtları…

CUMA NAMAZI KAÇ REKAT NASIL KILINIR?

Cuma namazına İlk önce dört rekât olan ilk sünneti kılınarak başlanır. Şırasıyla şu şekildedir;

İlk sünnete şöyle niyet edilir ardından; “Niyet ettim Allah rızası için bugünkü cuma namazının ilk sünnetini kılmaya.” Denir.

Cuma namazının ilk sünnetinin kılınışı, aynen öğle namazının dört rekat sünneti gibi kılınır.

Niyet edilir, erkekler ellerini kulak hizasına, kadınlar göğüs hizasına kaldırır ve "Allahuekber" diyerek tekbir alır ve yine eller erkeklerde göbek, kadınlarda göğüs hizasına sağ el sol elin üstüne gelecek şekilde bağlanır.

Sıra ile;

Birinci rekat:

-          Niyet

-          Sübhaneke duası

-          Euzü Besmele

-          Fatiha Suresi

-          Zammı sure veya onun yerine geçecek miktarda ayet/ayetler okunur

"Allahuekber" diyerek eller diz kapaklarının üzerine gelecek şekilde rükuya gidilir, rükuda 3 defa "Sübhane Rabbiyel Azim" denilir.

"Semiallahu Limen Hamideh" denilerek rükudan kalkılır ve "Rabbena Lekel Hamd" denilir.

Tekrar "Allahuekber" denilerek secdeye gidilir. Secdede alın ve burnun yere değmesine dikkat edilir. Secdede 3 defa "Sübhane Rabbiyel Âlâ" denilir. Birinci secdeden "Allahuekber" denilerek oturulur ve ardından "Allahuekber" denilerek tekrar secdeye gidilir ve "Allahuekber" denilerek ikinci rekata kalkılır.

İkinci rekat:

-           Besmele

-          Fatiha Suresi

-          Zammı sure veya onun yerine geçecek miktarda ayet ya da ayetler okunur

-          Rüku ve secde yapılır. Ayağa kalkılmaz "Tahiyyat"a oturulur. Burada "Ettehiyyatü" duası okunur. "Allahuekber" denilip üçüncü rekata kalkılır.

Üçüncü rekat:

-          Besmele

-          Fatiha Suresi

-          Zammı sure veya onun yerine geçecek miktarda ayet ya da ayetler okunur

-          rüku ve secde yapılır, dördüncü rekata kalkılır.

Dördüncü rekat:

-          Besmele

-          Fatiha Suresi

-          Zammı sure veya onun yerine geçecek miktarda ayet ya da ayetler okunur

Rüku ve secde yapılır. Ayağa kalkılmaz ve "Tahiyyat"a oturulur. Bu esnada "Ettehiyyatü, Salli, Barik ve Rabbena" duaları okunur ve "Esslamü aleyküm ve rahmetullah" denir baş, önce sağa sonra sol tarafa çevrilerek selam verilir ve cuma namazının sünneti bitirilir.

Sünnet kılındıktan sonra imam ya da hatip minbere çıkar ve oturur. Bundan sonra camiin içinde bir ezan daha okur. Hutbe bitince ikamet getirilir ve cumanın iki rekât farzı cemaat ile birlikte kılınır.

CUMA NAMAZI SÜNNETİ NASIL KILINIR?

Cuma namazının son sünnetine dair de detaylar araştırılıyor. Cuma namazının son sünnetine dört rekat ilk sünnetin kılınması gibi kılınır.

Kaynak: istiklal.com.tr