Türkiye'nin milli savaş uçağı KAAN, Türk semalarında gök vatanla buluştu. Ülkenin gururu olan bu başarı aynı zamanda Türkiye'nin savaş uçağı pazarındaki önemli bir oyuncu olma yolunda atılmış önemli bir adımı temsil ediyor.

Bu gelişme, pazar paylarını kaybetmek istemeyen diğer ülkelerde endişeye yol açtı. Çin basınında "KAAN, J-35'lerin müşterilerini kapmak ister mi?" başlığı altında bu endişeler dile getirildi.

Çin'in önde gelen haber sitelerinden Zaker'de yer alan habere göre, Türkiye'nin KAAN ile 5. nesil savaş uçağı geliştiren dördüncü ülke olduğuna dikkat çekiliyor. KAAN'ın süpersonik seyir ve yüksek manevra kabiliyetine sahip olduğu vurgulanırken, radar kesit alanı özelliği üzerinde duruluyor. RCS seviyesinin Çin, ABD ve Rus rakiplerinden daha düşük olması nedeniyle görünmezlik seviyesinin daha iyi olduğu belirtiliyor.

Haberde, Türkiye'nin daha önce TB-2'de olduğu gibi KAAN ile de Çin’in silah satış payını artırabileceği ifade ediliyor. Pakistan ile yapılan iş birliğine de vurgu yapılırken, KAAN'ın Çin uçağı J-35 üzerinde ticari rekabet açısından baskı yaratacağı yorumu dikkat çekti.