Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Cien, Filistinli grupların temsilcilerinin Çin'in davetiyle Pekin'de bir araya geldiğini bildirdi.

Fetih ve Hamas temsilcilerinin Filistin ulusal uzlaşması üzerine "derin ve samimi" bir diyalog yürüttüğünü belirten Sözcü Lin, "İki taraf, siyasal uzlaşmayı diyalog ve istişare yoluyla sağlamaya yönelik siyasi iradelerini beyan etti." dedi.

Lin, görüşmede tarafların birçok konuda "cesaret verici ilerleme" sağladığını ve "diyalog sürecini Filistin'in birliği ve dayanışmasını mümkün olan en kısa sürede sağlamak için devam ettirme konusunda anlaştıklarını" ifade etti.

Gelecekteki diyaloglara ilişkin fikirler üzerinde anlaşmaya varıldığını aktaran Lin, Filistinli temsilcilerin, Çin'in Filistin halkının ulusal haklarını kazanma davasına ve Filistin'in iç birliğini güçlendirmeye yönelik çabalarına verdiği destekten dolayı teşekkür ettiğini belirtti.

Filistinli gruplar, iç anlaşmazlıkları ve bölünmeleri sona erdirmek amacıyla en son şubatta Rusya'nın başkenti Moskova'da benzer bir formatta ulusal uzlaşma görüşmeleri yapmıştı.

Kaynak: AA