Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve ikinci Türk Astronot Cihangir Atasever ortak basın toplantısı açıklamalarda bulundu.

Bakan Kacır, Atasever'in vücuduna takılmış deney setleriyle 7 farklı deneyi icra ettiğini belirterek, "Deneylerin kapsamının genişletilmesine imkan tanındı. Ülkemizin uzay alanındaki bilimsel araştırma ve geliştirme kapasitesini ileriye taşıyacağız." dedi. Cihangir Atasever ise Haziran 2023'ten itibaren hazırlıklara devam ettiklerini belirterek, "Başvuruların başlayacağı zamanı heyecanla beklemiştim. 8 Haziran'da uçuşumuzu gerçekleştirdik." dedi. 

Türkiye'nin ikinci Astronotu Cihangir Atasever ise NASA, SpaceX, Action, SA gibi uzay aracı tesislerinde yoğun kapsamlı eğitimlerden geçtiklerini belirterek, "Başvuruların başlayacağı zamanı heyecanla beklemiştim. 8 Haziran'da uçuşumuzu gerçekleştirdik." ifadelerini kullandı.

Bakan Kacır'ın açıklamalarından satırbaşları:

Vücuduna takılmış deney setleriyle 7 farklı deneyi icra etti. Deneylerin kapsamının genişletilmesine imkan tanındı. Ülkemizin uzay alanındaki bilimsel araştırma ve geliştirme kapasitesini ileriye taşıyacağız. 21. yüzyılın başında özel sektör firmalarının dahil olmasıyla yeni uzay dönemi başlamış oldu. Uzayın sağladığı ekonomik fırsatlardan daha güçlü şekilde yararlanma güçlendi. Yenilikçi projelerin arkasında uzay araştırmaları yatıyor. Uzayın sunduğu fırsatlardan en üst düzeyde yararlanacağız. Türksat 6A 8 Temmuz haftasında fırlatılacak. Milli uydu markamızı oluşturacağız. Uzay alanında toplumsal ilgiyi artırmaya devam edeceğiz. 

Cihangir Atasever'in konuşmasından öne çıkanlar:

“KÜÇÜKKEN HİÇ HAYALİMDE ASTRONOT OLMAK YOKTU”

Benim için uzay konusu yaşımı çok çok aldıktan sonra gelişmeye başlayan bir hayaldi. Ben küçükken hiç hayalimde astronot olmak yoktu. 2017 yılında uzay sistemleri direktörlüğünde uydu fırlatma araçlarının aviyonik sistemlerinden sorumlu mühendis olarak çalışmaya başladım. Türkiye'nin uydu fırlatma aracına giden diğer sistemlerde bifiil çalışma şansını elde etmiştim.

"YOĞUN EĞİTİMLERDEN GEÇTİK"

Uzay ajansımız kurulu, Şubat 2021'de milli uzay programı açıklandı. 7-8 ay süren yoğun eleme sürecinden sonra Türkiye'nin iki astronotundan birisi olarak seçildim. Alper Abi'yle birlikte Houston'a hareket ettik. NASA, SpaceX, Action, SA gibi uzay aracı tesislerinde yoğun kapsamlı eğitimlerden geçtik.

Haziran 2023'ten itibaren hazırlıklara devam ediyorduk. Başvuruların başlayacağı zamanı heyecanla beklemiştim. 8 Haziran'da uçuşumuzu gerçekleştirdik.

Alper Gezeravcı'nın açıklamaları şöyle:

Biz devletimizin gücüyle geçmişimizde karşılaştığımız badireler ne olursa olsun yeni Türkiye Yüzyılı'nda konulmuş hedeflere umutla bakıyoruz. Ülkemizin koyduğu hedeflerden bir tanesini alnımızın akıyla tamamlamış bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 9 tane daha projenin ilerleyen süreç içinde gurur ve mutluluklarını yaşamak için sabırsızlıkla bekliyoruz.

Kaynak: istiklal.com.tr