31 Mart yerel seçimlerinde salt çoğunluğu elde eden CHP'li belediyelerden ilk icraatlar gelmeye başladı.

Sözcü'nün derlemesine göre, 31 Mart yerel seçimleri sonrası CHP’nin kazandığı belediyelerin başkanları tabelalarına Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltması olan T.C. ibaresi yeniden ekletti. Bu belediyeler arasında; Kırıkkale, Ankara Keçiören ve Mamak, Giresun Görele ve Espiye gibi belediyeler yer aldı.

AKP gitti T.C. geldi - Alaturka Online

CHP'Lİ BAŞKANLARDAN TABELALARDA DEĞİŞİKLİK

Seçimlerde yüzde 49.9 oy alarak Kırıkkale’yi AK Partiden’den devralan CHP’li Milletvekili Ahmet Önal’ın ilk işi tabelaya T.C. ibaresini yeniden eklemek oldu. Önal yaptığı açıklamada, “Kırıkkale Belediyesi tabelasında şimdi Türkiye Cumhuriyeti Kırıkkale Belediyesi yazıyor. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerine yer verdi.

Ankara’da AK Parti’nin kalesi olarak bilinen Keçiören ve Mamak belediyelerinde de yönetim CHP’ye geçti.

Başkanlığı devralan Keçiören Belediye Başkanı Mesut Özarslan ve Mamak Belediye Başkanı Veli Gündüz Şahin de tabelalara yeniden T.C. ibaresini ekletti.

CHP'li başkanların ilk icraatları T.C. ibaresi oldu

Bir diğer ise, 10 yıl aradan sonra AK Parti’den CHP’ye geçen Giresun’un Espiye ilçesindeki belediye binasına da “T.C. Espiye Belediyesi” yazılı, Türk Bayrağı ve Atatürk’ün portresinin bulunduğu yeni tabela asıldı.

AK Parti’den CHP’ye geçen Görele Belediyesi’nde de durum değişdi. Görele Belediyesi  T.C. ibaresini tabelasına ekledi.

Yerel seçimlerde 94 oy farkla Cumhur İttifakı adayı Ayhan Arslan’a karşı kazanan CHP Kayseri Akkışla Belediye Başkanı Mustafa Dursun ve Nevşehir Derinkuyu belediye başkanlığı seçimini kazanarak AK Parti’den devralan CHP’li Taner İnce’nin de ilk icraatı ‘'T.C.’' ibaresi eklemek oldu.

2024 YILINDA TABELALARDAN ''T.C.'' İBARESİ KALDIRILDI

AK Parti iktidarının 2014 yılında terör örgütünün dağdan indirilmesi ve silahların susması amacıyla başlattığı açılım döneminde T.C. tabelalarında değişikliğe gidilmişti. Okullardan ve devlet kurumlarının tabelalarında yer alan T.C. ibaRerisi kaldırılmıştı.

CUMHUR İTTİFAKI ORTAĞI DA DEĞİŞİKLİĞE GİTTİ

Yerel seçimleri yüzde 38 oyla kazanan Cumhur İttifakı ortağı ve belediyeyi AK Parti’den devralan Kütahya’nın Gediz ilçesinde de MHP’li Belediye Başkanı Necdet Akel, belediye binasının tabelasına T.C. ibaresini ekletti.

BBP'li başkanın ilk icraatı tabelaya T.C. yazmak oldu

BBP'Lİ BAŞKANDA DEĞİŞİKLİK YAPTI

Yerel seçimi kazanarak Büyük Birlik Partisi’nden Sivas Belediye Başkanı olan Adem Uzun da belediye binasında bulunan tabelaya T.C. ibaresini ekletti.

Kaynak: HABER MERKEZİ