CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, toplantıda Genel Başkan Özgür Özel'in son zamanlarda açıkladığı belediyeleri ilgilendiren konuların görüşüleceğini ve geçmişte görev yapmış belediye başkanlarının yeni seçilenlere tecrübelerini aktaracağını belirtti.

Uzun Soluklu Bir Toplantı Olacak

CHP Yerel Yönetimler ve Dirençli Kentlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, toplantıya ilişkin şunları söyledi:

"Türkiye'de 30 büyükşehir belediyesinin dışında 51 il belediyemiz var. Bunların 21 tanesinin belediye başkanlığını da CHP'nin adayları kazandı. Biz yarın 21 il belediye başkanımızla Sayın Genel Başkanımızın başkanlığında bir toplantı gerçekleştireceğiz. Uzun soluklu bir toplantı olacak. Pek çok konu başlığı bu toplantıda görüşülecek. Önemli konulardan biri de geçmişte bu görevi yapmış olan belediye başkanlarımızın, yeni seçilen arkadaşlara deneyim ve tecrübe aktarımı yapması olacak."

Zeybek, ayrıca Genel Başkan Özgür Özel'in son zamanlarda açıkladığı, belediyeleri ilgilendiren pek çok konunun bu toplantıda ele alınacağını belirtti. Belediye başkanları, illeriyle ilgili konuları ve projeleri de gündeme getirecekler.

Akraba Atamaları

Toplantının gündem maddelerinden biri de son zamanlarda gündeme gelen akraba atamaları olacak. Gökan Zeybek, bu konuyla ilgili şunları söyledi:

"Sayın Genel Başkanımız çerçeveyi çok açık biçimde belirledi. Belediye başkanlarımız ve bizim açımızdan açıklanmaya mahal yeni bir durum kalmamıştır. Her şey son derece açık bir biçimde süreç yönetimi devam etmektedir. İlgili belediyeler yapacakları atamayla ilgili zaten Genel Merkezden görüş alıyorlar. Biz de nepotizm çağrışımı yapacak olan kimi atamaların yapılmaması konusunda fikrimizi beyan ediyoruz. O atamalar da gerçekleşmiyor. Bazen bir girişim olduğunda bunu gerçekleşmiş gibi düşünmemek gerekir."

Genel Başkan ile Cumhurbaşkanı Görüşmesi

Zeybek, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede yerel yönetimlerin borçları ve bekleyen yatırım programlarının da gündeme geldiğini belirtti. Yarın yapılacak toplantıda bu konuların güncellenmesi ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ile yapılacak görüşme öncesinde belediye başkanlarının yatırımları ve projeleri hakkında görüş alışverişinde bulunacaklarını ifade etti.

Kaynak: istiklal.com.tr