Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  "tematik" mitinglerinin ilkine bugün İstanbul Saraçhane Meydanı'nda yapıldı.

Atanmayan öğretmenlerin bir araya geldiği "Büyük Eğitim Mitingi"nde kürsüye çıkan Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, iktidarın eğitim politikalarına tepki gösterdi. 

"Çocuklara yemek vermediniz, sermayeye para aktardınız" diye konuşan Özbay, mevcut iktidarın verdiği sözleri tutmadığına vurgu yaptı. Özbay, yeni eğitim müfredatına da tepki gösterdi.

Devamla söz alan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak da eğitim politikalarına tepki gösterdi. Liyakat vurgusu yapan Irmak, "Biz liyakat dedikçe onlar biat ve mülakat dediler" ifadelerini kullandı. 

Irmak, "Aydınlık yarınları birlikte kuracağız, karanlığa izin vermeyeceğiz" dedi. 

Son olarak kürsüye çıkan CHP Genel Başkanı Özgür Özel eğitim sistemindeki yanlışları ve atanamayan öğretmenler konusa vurgu yaparak kalabalığa seslendi.  

Özgür Özel‘in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Saraçhane’den Türkiye işçi sınıfını saygıyla selamlıyoruz.

Bu mitingi dolduran, sesi duyulmayanlara ses olanlara selam olsun.

Bu meydanda yok sayılanlar, hor görülenler var. Onların sesine ses, mücadelelerine destek olmaya geldik.

Bir ülkede okuyacak öğrenci öğretmene hasretken, ateş gibi 1 milyon öğretmen oracıkta duruyorken nasıl atamazsınız? Bugün 114 bin öğretmeni atadığınızda bir tane öğretmen fazlası olmuyor kamuda.

23 bin emekli var, 20 binini atıyorlar ve “Üç yıl boyunca tasarruf tedbirleri yapacağız emekli kadar atayacağız.” diyorlar. Yani hiç öğretmen almasak, eğitim fakültelerini kapatsak 65 yıl sürecek öğretmenlerin ataması. İtibardan tasarruf olur ancak eğitimden tasarruf olmaz.

MÜLAKAT TEPKİSİ

(Mülakat) 22 yıl sonra AKP; KPSS yarı, yarısı da mülakat diyor. Kul hakkı yiyeceğim, yandaşları atayacağım diyor, yazıklar olsun size... Vicdan sahibi herkese sesleniyorum, bu kadar öğrenci öğretmensizken, nasıl olur da öğretmen atarken particilik yaparsın. 

Deprem bölgesindeki öğretmenlere ayrı bir kontenjan ve atama bekliyoruz.

Ben diyorum mülakat haksızlıktır, kul hakkına girmektir. Biz düzgün yapacağız diyorlar. Ombudsman bile mülakatlarda haksızlık var diyor. Siz kimseyi bu bakana inandıramazsınız.

YENİ EĞİTİM MÜFREDATI

Cumhuriyet'le derdi olan bir Bakan, Cumhuriyet'le derdi olan bir müfredat dayatmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıyla sorunu olan bu müfredat yok hükmündedir. Seçim sloganı müfredat adı olamaz. Bu kafaya sonuna kadar direneceğiz.

Müfredat yapmak anayasa yapmak gibidir. Çağır bakalım sendikaları. Önce sesleri duy ondan sonra meydanlara çıkıp anayasa yapmaya başla."

Kaynak: istiklal.com.tr