CHP, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) ilk temsilciliğini açtı. Lefkoşa'daki parti binasında gerçekleştirilen toplantıda, CHP Yurt Dışı Örgütlerden Sorumlu Parti Meclisi üyesi Mehmet Tüm, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Bülent Ecevit’in partisi artık Kıbrıs’tadır. Kıbrıs’ta ve diğer ülkelerde yaşayan yurttaşlarımız da artık Türkiye’deki iktidar yürüyüşümüzün birebir üyesidir, kuvvetli ve organik birer üyesidir. Sizleri canı gönülden kutluyorum" şeklinde konuştu.

T24'den edinilen bilgiye göre, Mehmet Tüm, İsviçre ve Almanya’daki temaslarının ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne geçti ve CHP Kıbrıs Temsilciliği'ndeki partililerle bir araya geldi. Sonrasında Cumhuriyet Meclisi'ne geçen Tüm, Cumhurbaşkanı Vekili Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ile görüştü. Kıbrıs'ta çalışmalara başladıklarını belirten Tüm, Kıbrıs'ın CHP için stratejik önemine vurgu yaptı.

Tüm, Kıbrıs'ta ikamet eden ve Türkiye'deki genel seçimlerde oy kullanma hakkına sahip 150 bin seçmenden bahsederek, “Biz sadece seçmenin oy kullanmasını değil, dünyanın dört bir yanında örgütlenmesini ve Türkiye’nin özgür, demokratik, aydınlık bir seçeneği olduğunu yanlarındaki dostlarına da göstermesini istiyoruz. Bu yüzden elimizden gelenin fazlasını yaparak örgütleniyoruz. Durmadan, yılmadan çalışıyoruz. Dün İsviçre, Fransa, Almanya, bugün Kıbrıs. Bu ülkelerde yaşayan yüz binlerce seçmen için Cumhuriyet Halk Partisi artık el uzattığında değecek mesafededir. Burada açtığımız temsilciliğimiz de Türkiye’deki demokrasi mücadelemize hayırlı olsun. Emeği geçen sizleri kutluyorum yoldaşlar.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: istiklal.com.tr