Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel Tekirdağ’ın Hayrabolu İlçesi’nde bulunan Galatasaray Meydanı’nda düzenlenen Buğday Mitingi'nde konuşuyor.

Miting öncesi üreticiler ürünlerini yere döktü. CHP Lideri Özgür Özel, çiftçinin sorunlarını dinledi. Özel, Tekirdağ'daki buğday mitingi öncesi traktör konvoyuna katıldı. Özel'in kullandığı traktörün önünde "Çalışırken battık" yazılı bir pankart yer aldı. Özel, buğday mitinginde çiftçinin yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Mitingde açıklamalarda bulunan Özgür Özel, "Geldiniz, beraber oldunuz, omuz omuza verdiniz ve sesinizi bütün Türkiye'ye duyurdunuz, bütün dünyaya duyurdunuz. 47 yıl sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisini birinci parti yaptık. Birlik olursak, yan yana durursanız, bizi kimse yıkamaz, biz kazanırız, biz başarırız dedik." ifadelerini kullandı.

Özgür Özel, şöyle devam etti: "31 Mart'ta sizi unutmayacağız demiştik. 10 bin lira ile geçinmek zorunda kalan emeklinin sesini duyuracağız, ürünü para etmeyen, hakkını alamayan, alnının terinin hakkını alamayan çiftçinin sesini duyuracağız dedik. 31 Mart'tan sonra biz asla bir zafer sarhoşluğuna kapılmadık. Belediye başkanları görevini yapacaklar, biz çok çalışacağız ve bu ülkede bir kez daha halkın iktidarını, CHP iktidarını, köylülerin iktidarını kuracağız."

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMESİNİ ANLATTI

"Bu rakamları duyduktan sonra herkesle görüştük" diyen Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi anlattı.

Özel, şunları söyledi: "En son sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığımız görüşmede; 'Geçen hafta Rize'deydim. Çaya verilen fiyat 17 lira, maliyetin 3 lira altında. Buğdaya 9 lira 25 kuruş, ziraat odalarının hesapladığı maliyetin 2,5 lira altında. Çİftçiye bu hesap doğru gelmez, bu hesap tutmaz. Bu iş böyle yapılmaz. Çiftçiye bunu yaparsanız bu memleketin beli doğrulmaz' dedim. Mutlaka tavan fiyatların maliyetlerin çok üzerinde verilmesi lazım. Kilo başına 4 lira destek verilerek bu fiyatın telafi edilebilmesi ve buğdayın gerçekten para kazanabilmesi, buğday fiyatının 15 lira olması lazım."

"TRAKYA'DA TARIM GERİLİYOR"

Trakya'da tarımın gerilediğini belirten Özel, "GSYH içinde tarımın payı AK Parti geldiğinde yüzde 13.9'du. Oysa bu sene 6.3'e geriledi. Esas bütün paradan yüzde 14'ü tarıma giderken, şimdi yüzde 6'sı tarıma gidiyor" dedi.

TARIM POLİTİKASINA ELEŞTİRİ: SAMAN İTHAL EDEN ÜLKE HALİNE GELDİK

Hükümetin tarım politikasını eleştiren Özel şunları söyledi: Türkiye kişi başı yıllık ekmek tüketiminde 200 kilo ile dünya birincisi. Bu bir gerçeklik. Bunun bir sebebi alışkanlıklarımız ama önemli bir sebebi de yoksulluğumuz. Ekmek fiyatları bu Türkiye'nin en önemli meselelerinden bir tanesi. Bugün buğdayın ekim alanları 1998'de 9.8 milyon hektarken bugün 6.8 hektara geriledi. Yani 25 yıl geriledi nüfusumuz 25 milyon arttı ama buğday tarımı yaptığımız alan 3 milyon hektar azaldı. 3 milyon hektar 5 tane Tekirdağ demek. Oysa nüfus arttı, boğaz arttı, ihtiyaç arttı. 2002 yılında AKP iktidarı geldiğinde 67 milyon nüfusumuz vardı ve o tarihte 20 milyon ton buğday üretiyorduk. Şimdi nüfusumuz 84 milyon, yine 20 milyon ton buğday üretiyoruz. O günden bugüne 48 milyon ton buğday ithal ettik. Türkiye kendi kendine yeten, kendi karnını doyurabilen bir ülkeyken şimdi buğdayı bile samanı bile ithal eden bir ülke haline geldi.

2023 yılında geçen sene 11.7 milyonla Cumhuriyet tarihinin en yüksek buğday ithalatı gerçekleşti.

Özel, dolu yağışı başlayınca konuşmasını sonlandırdı. 

Sssssjpeg Ylm9 I5N F6 Eu2 Qag G Z Ylz E Q

ÇİFTÇİLER ÖZEL’E KASKET TAKTI

Mitin öncesi çiftçiler, Özgür Özel'e kasket taktı, Özel sonrasında traktöre bindi.

Miting öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Özgür Özel, “Biz bu fiyatları duyduğumuzda Rize’deydik. Rize’de çay üreticisine maliyetinin iki lira altında fiyat vermişlerdi. Maaliyeti 19 TL, çay fiyatı 17 TL oldu. Rize’de isyan vardı çay mitingi yaptık. Oradan Adana’ya gittik, orada büyük bir isyan vardı. Biz orada halk buluşması diye belediyeye gittik bir buğday mitingine döndü. Buraya fiyat geldiğinde ve burada buğday hasadı başlayacak buradaki büyük isyanı duyduk. Geçen hafta gerçekleştirdiğimiz bütün görüşmelerde buğdaya bu fiyatı verdiniz ama hiç olmazsa 4 lira bir prim vermeniz lazım dedik. Ama kimse oralı olmadı. Biz de bugün sizin sesinizi duyurmaya geldik” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hayrabolu ilçesindeki buğday mitinginden önce Tekirdağ’da Çerkezköy ve Saray Belediyelerini, CHP Kapaklı İlçe Başkanlığını ziyaret etti.

"22 YILLIK ENKAZIN ALTINA GİRMEYE NİYETİMİZ YOK" 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, iktidarın ekonomi politikaları sonucu enkaza yardım etmek gibi sorumluluklarının olmadığını belirterek, “Bizim 22 yıllık enkazı kaldırmak için hiç sorumluluğumuz olmayan bir yükün altına girmek gibi bir niyetimiz yok ama bütün meselemiz krizin gerçek mağdurlarına sahip çıkmak" dedi.

Bu nedenle vergi reformu önerdiklerini anlatan Özel "Yani emeklinin, çalışanın ve çiftçinin hakkını alabilmesi için bu yüzde 68’lik dolaylı vergilerin ortadan kalkması lazım. Yerine gerçekten çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınacağı, kazanmayanların da vergi yükünün altında ezilmeyeceği bir sisteme ihtiyaç var" ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET MİTİNGİ 

"Ayın sonuna doğru eğer asgari ücrette bir iyileşme olmazsa o konuda da bir ‘Geçinemiyoruz mitingi’ yapmayı düşünüyoruz Kocaeli’nde" diye konuştu.

Kaynak: istiklal.com.tr