CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 31 Mart seçimlerinden sonraki ilk grup toplantısında konuştu.

Yerel seçim sonuçlarını değerlendiren CHP lideri Özel, "31 Mart'ta millet bizi birinci parti yaptı hükümete oylarıyla bir mesaj yolladı. Geçmiş dönemlerde yaptıkları hataları misliyle tekrar etmeye çalışanların sandıktan bir ders almadıkları anlaşılıyor." dedi.

Özel, konuşmasında İsrail-İran gerilimine de değindi. "Etrafımız ateş çemberine dönüşmüşken ülkemiz tansiyonu düşürecek her çabanın öncüsü olmalıdır." diyen CHP lideri Özel, "Bizim ve müttefiklerimizin haklarının korunması noktasında CHP ülke içi siyasette şimdilik ana muhalefet partisidir ancak yurt dışında Türkiye'nin partisidir." ifadesini kullandı.

Özgür Özel'in konuşmasından satırbaşları...

"Bu mutluluğu çok kişiye borçluyuz. Bugünlere geldiğimizde teşekkür edilecekse önce örgütümüze, aramızda olmayanlara yürekten teşekkür ediyorum. Baba ocağının bacasını tüttürenlere selam olsun.

Sayın Grup Başkanvekilim kendisine ulaşan notlar çerçevesinde burada olanları selamladı. Ben burada olmayan ve bundan sonra da burada olmayacak olan 4 kişiyi selamlamak istiyorum.

Afyonkarahisar milletvekilimiz ve önceki dönem Grup Başkanvekilimiz Burcu Köksal, Adıyaman milletvekilimiz Abdurrahman Tutdere, Kastamonu milletvekilimiz Hasan Baltacı ve Kırıkkale milletvekilimiz Ahmet Önal…

İllerinde tek milletvekiliydiler, kimi 1 dönem kimi 4 dönemdir bu görevi yaptı. O ilin sesini Türkiye’ye duyurdu. Ve her birisi her iki kişiden birinin oyunu alarak kendilerine verdiğimiz görevi hakkıyla yerine getirerek bu gruptan ayrıldılar ama o illerin belediye başkanı oldular.

Bize oy veren hiç kimseyi pişman etmeyeceğimize buradan söz veriyoruz. Milletin hem hükümete hem partimize çizdiği siyaset konusunda görüşlerimi paylaşacağım.

ORTADOĞU'DA YAŞANAN GERİLİM

Ortadoğu 7 Ekim'den bu yana zor günler yaşıyor. İsrail ile İran arasındaki gerilimi takip ediyoruz. Bu süreçte tarafların gerginliği artıracak adımlardan uzak durması gerektiğini yineliyorum. Etrafımız ateş çemberine dönüşmüşken ülkemiz tansiyonu düşürecek her çabanın öncüsü olmalıdır. Gazze'de ateşkes sağlanmadan gerilimin engellenmesi mümkün değildir.

Dün Filistin'de olacaktım ama hafta sonu yaşanan saldırılardan sonra hava sahalarının kapatılması ziyaretimizi ertelememize neden oldu. En kısa zamanda Filistin'e giderek, 33 bin kaybın dünyaya duyurulmasını sağlayacağız. Bize düşen Bülent Ecevit'in Arafat'la kurduğu ilişki ve Deniz Gezmiş'in Filistin davasına sahip çıkmaktır.

KEPEZ TEPKİSİ: YAZIKLAR OLSUN 

Antalya'daki teleferik kazası sonrası Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'ün tutuklanmasına tepki gösteren Özel, şunları söyledi: Antalya'da büyük bir hukuksuzluk, vicdansızlıkla karşı karşıyayız. AKP döneminde inşa edilmiş teleferik. Rekor bir oy oyla seçilen Mesut Kocagöz, teleferiği denetleyen şirketten ayrıldıktan sonra üç kez daha denetim yapıldığı ortadayken tutukluluk gibi bir tedbire başvuranlar Allah'tan korksun.

Soma'dan İliç'e ne facialar yaşandı, bir tane kamu görevlisi bile yargılanmadı. 22 yıllık iktidarlarında bir kişiyi dahi yargılamayanlar suçu Mesut Kocagöz'e yıkmaya çalışıyor, günah keçisi ilan etmeye çalışıyor. Buna izin vermeyeceğim. Yazıklar olsun.  

ÇETİN DOĞAN TEPKİSİ

Sayın Erdoğan ile telefon görüşmemde hasta tutuklu ve hükümlülerin hangi görüşte olursa olsun çalışılması gerekiyor. 28 Şubat'ın kinini 85 yaşındaki isimleri cezaevinde tutan bir kin var. Bu vicdansızlığın kabul edilebilir bir tarafı yoktur. Çetin Doğan ve diğer hasta tutukluların tahliye edilmesi gerekmektedir.

HATAY MESAJI

Hatay'ın iradesine sahip çıkmak için YSK'ya bizzat başvurumuzu yaptım. Eğer geçen 31 Mart seçimi AK Parti'nin o başvurusuyla yenilendiyse bizim dosyamıza göre en az 8 kez yenilenmesi gerekmektedir. Tam kanunsuzluk halinin, her bir iddiamızda bu kadar da olmaz dedirten maddesi var. 108 seçmen kısıtlılık kararı varken oy kullandıklarını ispatladık. 3 bin 389 seçmen ölmüş oldukları halde yerlerine oy kullanıldı. Geçersiz oylar farkın 15 katı olmasına rağmen itirazımız reddedilmiştir. Tam kanunsuzluk burada yoksa bu kanun neresinde yazmaktadır, buna susacak olanlar kendi vicdanlarına ne cevap verecekler. Halkın iradesi sakatlanmıştır.

"EMEKLİLERİN, ESNAFIN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Türkiye ittifakı Filenin Sultanları dünya şampiyonu olmuş bayrak göndere çekiliyor kızlarımız ağlıyor Türkiye ağlıyorsa gırtlağı düğümlenen herkese kapsar. Hakkı yenen kim varsa arkasında yanların değiliz önlerinde yürüyeceğiz haklarını alana kadar. Emeklilerin esnafın sesi olmaya devam edeceğiz. Türkiye'de milletin gerçek sorunu olmayan hiçbir sorunla meşgul olmayacağız."

Kaynak: Haber Merkezi