CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Samsun'da yaptığı konuşmada partinin yerel seçim performansını değerlendirerek, "Yerinde sayanı yerinde tutmayacağız, partiyi aşağıya çekenlerin bu partide yeri yoktur" dedi.

CHP Lideri Özel, Samsun ziyaretinde Atakum Belediyesi'ni ziyaret etti ve Başkan Serhat Türkel ile görüştü. Belediye binası önünde halka seslenen Özel, CHP'nin Samsun'daki performansının kabul edilemez olduğunu belirtti.

A W208425 03

"YERİNDE SAYANI YERİNDE TUTMAYACAĞIZ"

Özel, "Samsun'daki seçim sonuçlarından sonra yüzüm yerdedir" diyerek üzüntüsünü dile getirdi ve CHP'nin Samsun'da sadece bir belediye kazandığını, bunun yetersiz olduğunu vurguladı. Partinin yanlışlarını düzeltmek ve eksiklerini tamamlamak için çalışacaklarını belirten Özel şöyle konuştu, “Cumhuriyet Halk Partisi Samsun'daki genel performansıyla öz eleştiri yapmaya muhtaç durumdadır. 18 belediyeden birinin kazanıldığı, 1 milletvekilinin olduğu bir Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi tarafından kabul edilemez. Bundan sonra oturacağız, neyi doğru yaptıysak devam edeceğiz. Neyi eksik yaptıysak telafi edeceğiz. Neyi yanlış yapıyorsak terk edeceğiz. Bundan sonra burası ki bir Cumhuriyet kentidir, Uşak kazanılmışken, Afyon kazanılmışken, Kütahya kazanılmışken, Amasya kazanılmışken, Kastamonu kazanılmışken, Amasya kazanılmışken, Büyük Taarruzun şehri kazanılmışken, Büyük Zafer'in şehri kazanılmışken ilk adımın şehri kazanılmıyorsa başta genel başkan hepimizin yüzü yerdedir. Benim Samsun seçim sonuçlarından sonra yüzüm yerdedir. Yüzümü kaldırmak, başımı dikmek, göğsümü germek için mecbur olduğum şey, Gazi'nin partisini bu şehirde meclis partisi yapmak. Buna kim inanıyorsa gelsin katkı versin. Kim inanıyorsa gelsin partiye üye olsun. Başta gençler, kadınlar bütün Samsunluları Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisine baba evimize davet ediyorum” 

A W208425 04

Mevcut yöneticilerden enerjisi olanların kalması gerektiğini, yorulanların ise yollarını ayıracağını belirtti. Özel, yeni bir sürecin başladığını, 6 ayda bir performans değerlendirmesi yapacaklarını ve başarısız olanları görevde tutmayacaklarını ifade etti. "Partiyi aşağı çekenlerin bu partide yeri yoktur" diyerek, CHP'yi Samsun'da birinci parti yapma hedefini yineledi.

"SAMSUN VE GAZİANTEP GÖNLÜMÜN YARASI, SEÇİM GECESİ KAHROLDUM"

Anketlerle sokağanın nabzını tutcaklarını söyleyen Özel 31 mart gecesi en çok samsun ve Gaziantep seçim sonuçlarına üzüldüğünü belirterek şunları söyledi, "Samsun, Gaziantep... Kuzeyde ve güneyde iki kent gönlümün yarasıdır. Bir tanesi Atatürk'ün adını almış, Gazi unvanını verdiği kent, Gaziantep, bir tanesi de Samsun. Kuzeyde ve güneyde, gönlümün yarasıdır. 31 Mart gecesi, siz bütün Türkiye'ye sevinirken, ben bu iki şehre kahroluyordum. Herkes sorumluluğunu ona göre bilecek, ona göre çalışacak. hep beraber başaracağız, partimizi Samsun'da birinci parti yapacağız." dedi. 

CHP Lideri Özel, Atakum'un geleceği için umutlu olduklarını ve ilçenin CHP'nin vizyonuyla önemli ilerlemeler kaydedeceğini ifade ederek sözlerini şu sözlerle tamamladı, "Serhat başkanımız gençlik yıllarından itibaren partide görev almış, örgütümüzün göz bebeği olan ve parti içi demokrasi mücadelesinde takdir edilen bir isim. Henüz 41 yaşında olan başkanımız, Atakum Belediyesi'nde bayrak devir teslimi yaşandıktan sonra göreve getirildi. Atakum'u Cumhuriyet Halk Partili bir belediye başkanının yönetmesi, ilçeye dinamizm kazandıracak. Serhat Türkel, Atakum'a önemli hizmetler ve kazanımlar sağlayarak 5 yıllık görev süresini tamamlayacak. Atakumlular memnun kalırsa görevine devam edecek, aksi takdirde bayrak devri gerçekleşecek."

Kaynak: İHA