Günümüzde neredeyse her eve girmiş olan kanserin oluşumunda genellikle birden fazla faktörün etkisi olduğu düşünülüyor. Uzmanlar kanser hastalığının sancılı ve uzun tedavisinde dış etkenlere de oldukça önem verilmesi gerektiğini söylüyor. Özellikle stresten uzak bir sürece ihtiyaç olduğunun altını çizen uzmanlar sağlıklı bir yaşam tarzının belirlenmesi gerektiğine de vurgu yapıyor. Peki sağlık yaşam tarzı süresince besin listenizde neler olmalı?

DENGELİ VE ÇEŞİTLİ BESLENİN

Kanser tedavisi gören hastaların besin listelerinin en önemli maddesi çeşitli beslenmedir. Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral bakımından zengin bir beslenme rutini sayesinde vücudunuz ihtiyacınız olan besin maddelerini depolayarak tedavi sürecinize katkı sağlar.

BOL BOL SIVI TÜKETİN

Kanser tedavisi gören hastaların ihtiyaçlarının başında sıvı tüketimi geliyor. Bol su içmek vücudunuzun en temel ihtiyacıdır. Su, vücudunuzda bulunan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, çorbalar, evde yaptığınız meyve suları, bitki çayları gibi sıvıları da tüketmek sağlığınıza katkı sağlayacaktır.

MUTLAKA PROTEİN ALIN

Kanser tedavisi gördüğünüz süreçte protein ihtiyacınız oldukça artacaktır . Protein, dokuların onarımı ve güçlendirilmesi için oldukça önemlidir. Yumurta, tavuk, balık, kırmızı et, süt ürünleri, kuru baklagiller gibi protein kaynaklarının tabağınızda her daim bulunmasını öneririz.

FAST FOOD VE ŞEKERİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN

Kanser tedavisi sırasında tükettiğiniz kadar tüketmediğiniz besinler de oldukça kritiktir. Hastalar, işlenmiş gıdalar, fast-food ürünler, aşırı şekerli ve yağlı yiyecekler gibi zararlı maddelerden kaçınmalıdır. Alkol hayatınızın dışında kalmalıdır.

Hastalığınız süresince kısa ve sık öğünlerle besin tüketin. İştahın ve sindirimin büyük ölçüde etkilendiği bu yıpratıcı hastalık döneminde küçük ve sık öğünler halinde beslenmek sindirimi kolaylaştırır. Hastalığınız ve tedaviniz süresince doktorunuzun sözünden çıkmamanızı önerir, sağlıklı bir ömür dileriz.

Kanser riskini azaltmak için sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları edinmeyi, düzenli tarama testleri yaptırmayı ve kanserojen etkenlerden kaçınmayı unutmayın.

Kaynak: HABER MERKEZİ