İOKBS sonuçları yani bursluluk sınav sonuçları, sınavın tamamlanmasının üzerinden yaklaşık olarak 4 hafta geçti. Sınav sonrasında öğrencilerin ve ailelerin gündemi sınav sonuçları oldu. Milli Eğitim Bakanlığı 2024 yılı bursluluk sınav sonuçlarını son dakika erişime açtığını duyurdu. Peki "Bursluluk sınav sonuçlarına nasıl bakılır? Bursluluk 2024 parası ne zaman yatacak?" İşte 2024 İOKBS sonuçlarına dair araştırılan ayrıntılar…

2024 BURSLULUK SINAV SONUÇLARINA NASIL BAKILIR?

Bursluluk sınav sonuçları ekranına adaylar için internet üzerinden erişimlerine sunuldu. Sınav sonuçlarına dair adaylar ayrıca bilgilendirilmeyecektir.

Adaylar T.C. kimlik numarası ve doğum tarihleri ile meb.gov.tr adresinden sorgulama ekranına kolaylıkla erişebilir. Sınav sonuçları sorgulama ekranında adayların doğru-yanlış cevap sayıları, sınavdan elde edilen toplam puan yer alacak. İOKBS sonuçları ekranında ayrıca kontenjan durumu ve sonuç ekranı bulunuyor. Sonuç bölümünde “ Kazandı” ifadesi bulunan adaylar burs almaya hak kazanmıştır. Ekranda “Kazanamadı” ifadesi ile karşılaşanlar burs alamayacaklardır. 

BURSLULUK PARASI NE ZAMAN YATACAK 2024?

Bursluluk sınavının açıklanmasından sonra öğrenciler ve aileler bursluluk parasının ne zaman yatacağını araştırmaya başladı. Bursluluk sınavına katılarak ilk kez burs almaya hak kazanmış olan öğrenciler için “Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği”nde bursluluk sınavı kazanmalarının ardından ekim ayının başından itibaren ödemeler başlıyor. Normal tarihlerde de burslar her ayın 25'ine kadar hesaplara yatırılıyor. Burs paralarının ödeme tarihleri illere göre farklık gösterebiliyor.

Kaynak: istiklal.com.tr