Bursa'da etkili olan sağanak yağmur ve dolu yağışı hayatı felç etti. Çok sayıda ev, iş yeri ve fabrikayı su bastı, yollarda ise onlarca otomobil mahsur kaldı. Şiddetli yağış, şimşekler ve dolu, yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Metro seferlerinde aksaklıklar yaşanırken, trafik polisleri yolda kalan araçları iterek yol dışına çekmek zorunda kaldı. Birçok derede taşkınlar meydana geldi ve göle dönen yollarda bir kişi suya atlayıp yüzmeye çalıştı.

Bu33

Nilüfer Çayı'nın debisi de yağış dolayısıyla yükseldi, çevresinde park halinde bulunan bir araç su altında kaldı.

Bursa Valiliği'nin sabah saatlerinde yaptığı uyarının ardından, saat 14.30'da şiddetli yağış başladı. Sağanak yağış, önce şehrin doğusunda etkili olurken, batıya doğru ilerlediğinde trafik felç oldu. İzmir Yolu, Mudanya Yolu, İstanbul ve Ankara yolunda araçlar sel sularıyla tıkanan yollarda zor anlar yaşadı. Rögarlar su tahliyesinde yetersiz kalınca ana yollar göle döndü. Özellikle İzmir yolunda bazı araçlar yollarda kaldı ve trafik polisleri bu araçları iterek yol dışına çekti.

A W240202 01

Birçok ev, dükkan ve fabrika da yağışlardan etkilendi. Bursaray hattı şelaleye dönüşünce, yolcular metro içinde zor anlar yaşadı. Sağanak sonrası meydana gelen şimşek çakması da vatandaşları korkuttu. Dolu yağışı, bazı tarım alanlarında zarara yol açtı.

3700368 Dd509927Cb2947C8D7568Dfb00A73Dce 640X640

Kent merkezinden geçen bazı dereler yoğun yağıştan etkilendi ve birçok araç maddi hasarlı kazaya karıştı. Kent genelinde itfaiye, Buski ve AFAD ekipleri mağdur vatandaşların yardımına koştu. Belediyeler de vatandaşlara destek sağladı.

A W240207 03

TAŞAN DERE ARAÇLARI ÖNÜNE KATTI

Uludağ'ın eteklerindeki Yıldırım ilçesi Teferrüç Mahallesinde bulunan Karınca deresinden kopan taş parçaları sokağı yürünmez hale getirdi. Dereden taşan sulara dayanamayan otomobiller üst üste geldi. Kullanılmaz hale gelen otomobillerini gören vatandaşlar, yaşananları hayretler içerisinde izledi.

Bursa'nın çeşitli bölgelerinde yaşanan taşma ve su basma olayları için belediye ve itfaiye ekipleri hummalı bir çalışma başlattı.

A W240207 01

Kaynak: İHA-AA