Bayrakların neden yarıya indirildiği ülke gündeminde yer alıyor. Gün içinde resmi ve özel kurumların önlerinde bulunan Türk bayrağı yarıya indirildi. Peki Bugün bayraklar neden yarıya indirildi? Türkiye'de neden yas ilan edildi?” İşte bu soruların yanıtları…

BUGÜN BAYRAKLAR NEDEN YARIYA İNDİRİLDİ? TÜRKİYE'DE NEDEN YAS İLAN EDİLDİ?

Bugün bayrakların neden yarıya indirildiği merak ediliyor. Bayrakların yarıya indirilmesinin nedeni; İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi geçirdiği helikopter kazası sonrası hayatını kaybetmesidir. Reisi'nin vefatı üzerine 21 Mayıs Salı yani bugün için Türkiye'de 1 günlük milli yas ilan edildi. Bayraklar bugün ilan edilmiş olan milli yas nedeniyle yarıya indirildi.

MİLLİ YASTA BAYRAKLAR NEDEN YARIYA İNER? BAYRAKLAR NE ZAMAN YARIYA İNER?

Türk Bayrağı’nın nerelerde göndere çekileceği Anayasa’nın 2893 sayılı Türk Bayrağı Yasası’nda açık bir şekilde belirtilmiştir.

Aynı şekilde bu yasada ülkemizde Türk bayrağının yarıya indirileceği zaman ve olaylarda çeşitli anayasal maddelere bağlanmıştır. Örneğin Türk Bayrağı, 10 Kasım 1938'de sabah saat dokuzu beş geçe vefat eden Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına, her 10 Kasım'da, 09:05 ile gün batımı arasında yarıya çekiliyor. Diğer zamanlarda hükümet, Türk siyasal yaşamının temel figürlerinin anılarına saygı işareti olarak siyasi kişiliklerin ölmesi üzerine ulusal bayrağın yarıya indirilmesi emri verilebilir. Böyle bir emir verildiği zaman, tüm hükümet binaları, ofisler, devlet okulları ve askeri üsler bayraklarını yarıya indirir.

Bununla birlikte Türk halkının yabancı liderlere sempati duyduğunu göstermek için de örneğin, Yasser Arafat veya Papa II. John Paul'ün ölümünden sonra, bayraklar devlet emriyle yarıya indirildi. Ankara'daki Büyük Millet Meclisi'ndeki bayrak, durum ne olursa olsun asla yarıya indirilmez. Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün na’şının olduğu Anıtkabir'deki bayrak yalnızca 10 Kasım'da yarıya indirilir. Bayrak yarıya indirilmeden önce tam yüksekliğe çıkartılır, daha sonra yarım direğe indirilir. Türk Bayrağının yarıya indirilmesine dair usul ve esas Türk Bayrağı Yasası’nda aynen şu şekilde geçmektedir: Madde 4/ 1. Fıkra: “Türk Bayrağı, yas alameti olarak 10 Kasım'da yarıya çekilir. Yas alameti olmak üzere Bayrağın yarıya çekileceği diğer haller ve zamanı Başbakanlıkça ilan edilir.”

Kaynak: istiklal.com.tr