Türkiye başıboş sokak köpekleri sorununu çözmek için adım atıyor.

BAŞIBOŞ KÖPEKLER İÇİN YENİ DÜZENLEME YOLDA

Başta çocuklar ve yaşlılar olmak üzere insanların sokağa çıkamaya korkar olduğu şu günlerde başıboş sokak köpeklerine yönelik düzenleme Meclis’e taşındı. Can kaybından kazaya, kuduzdan yaralanmalı bir çok olaya sebep veren sorunun çözümü için TBMM’de çalışmalar sürüyor.

KISIRLAŞTIRMA VE SAHİPLENDİRME PLANI

Yapılması planlanan düzenlemeye göre, sokak köpeklerinin toplanarak kısırlaştırılması ve ardından sahiplendirilmesi öngörülüyor. Eğer bu süreç başarılı olmazsa, köpeklerin uyutulma ihtimali de kamuoyunda tartışılan bir seçenek olarak gündeme geldi.

HAYVANSEVERLERİN TEPKİSİ

Düzenleme çalışmalarının başlamasıyla birlikte hayvanseverler de tepkilerini gösteri yaparak dile getirdi. Köpeklerin sokakların gerçek sahipleri olduğunu savunan hayvanseverler, birçok şehirde protestolar düzenledi.

KİLİS'TE DİKKAT ÇEKEN GÖSTERİ

Kilis'te toplanan bir grup hayvansever, pankartlar açarak ve sloganlar atarak düzenlemeye karşı çıktı. Grup içinden bir kişi, köpek kostümü giyerek ve yüzüne yaptığı çizimlerle kendini köpeğe benzeterek kısa bir gösteri yaptı. Bu kişinin garip hareketleri ve çığlıkları, protestoya katılanlar tarafından alkışlarla desteklendi.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Kostümlü gösteri cep telefonu kameralarıyla kayıt altına alınarak sosyal medyada paylaşıldı. Görüntüler kısa sürede büyük ilgi gördü ve gündem oldu.

Sosyal medyada görüntüler için "Canımıza kasteden sorun bu kafayla mı çözülecek?" tepkilerine neden oldu.

Kaynak: istiklal.com.tr