Ankara 36. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmada, eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik, o dönem Milli Savunma Bakanı olan Hulusi Akar'a karşı yapıldığı iddia edilen "ağır hakaret ve ithamlar" nedeniyle açılan 100 bin liralık manevi tazminat davası gündemdeydi. Davanın avukatları, tarafları temsilen hazır bulundular.

Dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu'nun ifadelerinin kınanması ve bu kararın, yayımlanması talep edilmişti. Talep, en yüksek tirajlı iki gazetede yer alması istenmişti.  

Akar'ın avukatı ise, müvekkilinin kişilik haklarının zedelendiğini vurgulayarak manevi tazminat talep ederken, Kılıçdaroğlu'nun avukatı ise ifadelerin ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu ve hakaret içermediğini savundu.

Hakim İbrahim Enes Çelik, davanın kabul edilmesine karar verdi. Ayrıca Kılıçdaroğlu'nun Hulusi Akar'a 100 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti. Türk Borçlar Kanunu'nun 58/2. maddesi uyarınca Kılıçdaroğlu'nun "kınanmasına" karar verdi. Bu kararın bir diğer çarpıcı yanı ise hüküm özetinin en yüksek tirajlı iki gazetede yayımlanması talebi oldu. 

Kaynak: AA