Antiemperyalist tutumu ile bütün dünya milletleri tarafından sevilen Brezilya Cumhurbaşkanı Lula, göreve gelir gelmez Amerikan eperyalizmine karşı savaş açmış, ancak 17/25 Aralık kumpası benzeri bir kumpasla görevinden alınıp hapse atılmıştı. Daha sonra yapılan bütün suçlamalardan beraat eden Lula girdiği seçimden rekor oyla yeniden devlet başkanlığı koltuğuna oturdu.

Brezilya’da ordu, yargı ve iç güvenlik kadrolarının önemli bir kısmı Amerikan işbirlikçilerinden oluşuyor.

Lula da Silva’nın ikinci döneminde yeni bir tuzakla karşılaştığı gözlemleniyor. Da Silva, İsrail’in uyguladığı soykırıma karşı en sert çıkan ve İsrail ile diplomatik düzeyleri en düşük seviyeye düşürürken askeri bürokrasi onu yeni bir siyasi tuzakla karşı karşıya bıraktı.

BREZİLYA ORDUSU, İSRAİL’LE YÜZ MİLYONLARCA DOLARLIK SİLAH ANLAŞMASI YAPTIĞINI AÇIKLADI

Ordu sözcüsünün yaptığı açıklamada yaptıkları açık ihale yöntemi ile hafif silah ve kıza menzilli roket ve füzelerin alma ihalesini İsrail’li Elbit Systems şirketinin kazandığını açıkladı.

Ordunun açıklama yapmasından çok kısa bir süre önce Brezilya Başbakanı Lula da Silva, İsrail’i çok ağır eleştiren bir konuşma yapmıştı.

Brezilya bağımsız medyasının yayımladığı haberlere göre gİsrail’li Elbit şirketi, Brezilya ordusuna yaklaşık bir milyar Brezilya Reali (190 milyon dolar) değerinde olabilecek bir anlaşmayla 36 ATMOS kamyona monteli, kundağı motorlu silah sistemi tedarik edecek.

Brezilya medyası, Elbit'in, Fransız, Çek ve Çinli şirketlerle rekabet ederek ihaleyi kazandığını belirtiyor.

BREZİLYA BAŞBAKANI'NIN İSRAİL İLE İLGİLİ SÖZLERİ

uzmanlar, İsrail ile Brezilya arasında yaşanan son siyasi gerginliklerin ardından CNN Brezilya'ya verdiği demeçte, siyasi nüfuzun satın almayı etkileyeceğine dair bazı endişeler bulunduğunu söylüyorlar.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Şubat ayında İsrail'in Gazzeli sivillere karşı soykırım yaptığını ve Filistin halkının yanında yer aldığını belirtmişti.

Brezilya Temsilcisi Fernanda Melchionna, "Filistin halkına yönelik katliamı konuşmalarla kınamanın bir anlamı yok, soykırımın başlangıcından beri talep ettiğimiz tüm ticaret anlaşmalarının bozulması gibi somut eylemlere ihtiyaç var" diyerek başkanın yanında yer aldı. Brezilya fiilen anlaşmanın "Siyonist savaş makinesini güçlendireceğini" söylüyor.

Elbit Systems'in yaklaşık 19.000 kişi çalışıyor. Şirketin 2023 yılında 6 milyar dolarlık ciro yaptığı kendi internet sitesinde belirtiliyor.

Avustralya, Çin ile olan stratejik rekabetine yanıt olarak yakın zamanda Elbit Systems ile önemli bir anlaşma imzaladığı öğrenildi.

Anlaşma kapsamında Elbit, Avustralya'nın 129 yeni Redback APC'si için temel bileşenleri sağlayacak. Bu zırhlı personel taşıyıcılar 30 mm'lik silahlandırılmış taretlere sahip olacak. toplar ve Demir Kubbe'ye benzer bir mahmuz oku savunma sistemi. (İstiklal Gazetesi)

Kaynak: Haber Merkezi