Bozkurt işareti milli futbolcu Merih Demiral ile gündeme geldi. Avusturya maçındaki gol sevincini bozkurt işareti yaparak kutlayan Demiral hakkında soruşturma açıldı. Bunun ardından da bozkurt işaretinin tarihi araştırılmaya başlandı. Peki “Bozkurt işareti ne zaman çıktı? Avusturya'da bozkurt işareti neden yasak?” İşte ayrıntılar…

AVUSTURYA’DA BOZKURT İŞARETİ NEDEN YASAK?

Avusturya’da "aşırıcılık ve siyasal İslam ile mücadele" gerekçesiyle içinde bozkurt sembolünün de bulunduğu, çeşitli gruplara ait işaretlerin kullanımını yasaklayan "Sembol Yasası" yürürlüğe girmişti. 2018 yılında Meclis'te kabul edilen sembol yasası, 1 Mart 2019 yılı itibariyle yürürlüğe girdi.

Ülkede 2015 yılında DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütlerinin propagandalarını önlemek için ortaya atılan sembol yasası, Müslüman Kardeşler, HAMAS, Lübnan’daki Hizbullah’ın askeri kanadı, terör örgütü PKK, Hırvat milliyetçi USTAŞA gibi gruplara ait olan sembol ve işaretler de dahil edilerek bu yasa genişletildi. Yasa çerçevesinde bu gruplara ait yaklaşık 13 flama, sembol ve işaret yasaklanırken, yasaya aykırı davrananlara para ya da bir ay hapis cezası yer alıyor.

Ülkelerinde yasal çerçevede faaliyetlerini yürüten Müslüman Kardeşler’e ait amblem, MHP ve Ülkü Ocaklarının da kullandığı Bozkurt işaretinin yasaklanması, PKK terör örgütüyle eşit görülmesi tepkilere sebep olmuştu. Bozkurt işareti, hilal içinde Bozkurt sembollerinin çeşitli versiyonları yasak listesine girdi.

BOZKURT İŞARETİ NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?

Bozkurt işaretinin nasıl ortaya çıktığı merak edilen konular arasında yer alıyor. Bozkurt işaretinin kökeninin Türk halkları arasında İslam öncesine kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Türk mitolojisindeki bozkurt ile sembolize edilen hikayeden kaynaklanır. Bozkurt, Budist ve Tengricilik kültürlerinde Türk halklarına atfedilmiş bir hayvandır. Tarihsel araştırmalar bu işaretin batıya göç eden Hunlar, Kıpçaklar ve Peçenekler gibi pek çok Türk halkları tarafından soylarını ifade ettiği belirtilir.

Bozkurt sembolü, 10. yüzyıl İranlı şairi Firdevsi'nin bozkurt işareti yapan Türk kadınlarının minyatürlerini içeren Şehname'sinde de yer alıyor. Çin'de 6. yüzyıldan kalma bir heykelde resmedilmiş olan ve Türk olduğu tahmin edilen askerin eliyle bozkurt işaretine benzer bir hareket yaptığı görülmektedir. Bir mağarada bulunmuş olup İslam öncesi Göktürkler dönemine ait olduğu düşünülüyor. 

Kaynak: istiklal.com.tr