Geçtiğimiz hafta sonu ÖSYM tarafından yurt genelinde YKS sınavı gerçekleştirildi. Üniversite geçiş sınavı olan YKS’nin ilk oturumu TYT’de akıllara durgunluk veren bir kopya çekme olayı gerçekleşti.

Isparta’da 8 Haziran'da sınavın ilk basamağı olarak gerçekleştirilen TYT'ye katılan M.E.E.'nin hareketleri görevli polislerin dikkatini çekti. Polis, sınav sırasında şüpheli hareketleri sebebiyle salondan çıkardıkları M.E.E.'nin ayakkabısının iç astarında kopya düzenekleri olduğunu belirledi. Sınavda kopya çektiği tespit edilen M.E.E.'nin yapılan üst aramasında 'router' denilen ve internet bağlantısı kurmaya yarayan cihaz, kredi kartı görünümünde cep telefonu, düğme görünümü verilmiş kamera ve kulaklık yakalandı.

ROUTER'LE KOPYA ÇEKMİŞ

Şüphelinin router cihazıyla internet bağlantısı kurduğu, düğme görünümü verilmiş kameraya soruyu okutup yapay zekaya gönderdiği, yapay zekanın da sorunun çözümünü yapıp, cevabı kredi kartı görünümündeki cep telefonu vasıtasıyla şüpheliye kulaklıkla ilettiği belirlendi. '6114 sayılı Ölçme ve Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmet Kanununa muhalefet' suçu çerçevesinde M.E.E. gözaltına alındı, kendisine yardım ettiği belirlenen A.B. de yakalandı. İşlemlerinin ardından adliyeye götürülen M.E.E. tutuklandı, A.B. serbest bırakıldı.

Şüphelinin sınav öncesi ayakkabısının astarını yırtarak elektronik düzeneği buraya yerleştirdiği, sınav salonuna girişteki kontrollerden bu şekilde geçtiği, içeri girdikten sonra da tuvalete giderek ayakkabısından çıkardığı düzeneği üzerine yerleştirdiği, kulağına da kulaklık taktığı belirlendi.

Kaynak: istiklal.com.tr