Boykot ürünlerinin hangileri olduğu marka marka araştırılıyor. İsrail’in Filistin’e yaptığı saldırıların ardından İsrail ürünlerine tepkiler çığ gibi büyümeye başladı. Bu durumdan dolayı vatandaşlar, hangi yiyeceklerin hangi içeceklerin boykot ürünü olduğunu merak ediyor. Peki Cappy boykot mu? Vivident boykot mu?” İşte araştırılan bu soruların yanıtları…

CAPPY BOYKOT MU?

Coca Cola Company, 1960’lı yıllarda Arap ülkelerinin açık olan çağrısına rağmen İsrail’de fabrika açtı. O yıllardan bu zamana kadar boykot konusunda adı anılan ilk şirketlerden biridir.

Coca Cola, 2017 yılında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu tarafından işgale uğrayan Filistin topraklarındaki yasadışı İsrail yerleşimlerinde işletmeleri yer almasından dolayı kara listeye eklenebileceklerine yönelik uyarı almıştır. Coca Cola Company firması altında yer alan meyve suyu alt markasıdır. Berkshire Hathaway Holding’in çatısı altında olan Coca Cola Company’nin çalıntı Filistin toprakları üzerine inşa edilmiş yasadışı bir İsrail yerleşimi olan Atarot’ta fabrikası bulunuyor. Coca Cola Company tercih edilmemesi gereken bir markalar arasında yer alıyor.

VİVİDENT BOYKOT MU?

Vivident markası dünya genelinde pek çok ülkede satılmaktadır. Vivident bir Alman şirketi olan Kalfany Süße Werbung GmbH & Co. KG tarafından üretiliyor. Bu markanın ürünlerinin menşei Almanya'dır ve İsrail ile doğrudan bir bağlantısına rastlanılmamıştır.

FREŞA BOYKOT MU? FREŞA TÜRK MALI MI?

Freşa, maden suyu üretimi ve satışı yapan bir Türk markasıdır. Türkiye'de üretilen Freşa maden suları yüzde yüz yerli bir üründür ve İsrail malı değildir.

Kaynak: istiklal.com.tr