Olay, Ortahisar ilçesindeki Kemerkaya Mahallesi'nde meydana geldi. Kimliği belirlenemeyen kadın, yürürken yediği mısırın boğazına kaçmasıyla nefes alamadı. Çevredeki vatandaşlar duruma müdahale etmeye çalıştı. Bu sırada yoldan geçen Trabzon Büyükşehir Belediyesi personeli Muhammet Toprak, durumu fark ederek Heimlich manevrasıyla kadının boğazındaki mısırı çıkararak nefes almasını sağladı. Toprak’ın bu müdahalesi, çevredeki vatandaşların takdirini topladı. Kadın, Toprak ve diğer yardımseverlere teşekkür etti.

A W210803 03

"YANLIŞ MÜDAHALE YAPILDIĞINI FARK ETTİM"

Olay anında çevredeki vatandaşların yanlış müdahalede bulunduğunu belirten Muhammet Toprak, “Kimsenin başına gelmemesi gereken bir durum. Allah kimsenin başına vermesin. Durumu görünce müdahale etmem gerektiğini düşündüm. Hanımefendinin boğulduğunu gördüm. Yanına gelenlerin doğru müdahale etmediğini fark ettim. Su vermeye çalışan veya yanlış şekilde Heimlich manevrası yapmaya çalışanlar vardı. Ben de gidip doğru şekilde müdahaleyi yaptım. Yediği mısırı çıkardı ve sağlığına kavuştu” dedi.

A W210803 01

"İNSANİ BİR YARDIMDA BULUNDUM"

Toprak, “Büyükşehir belediyemizin öncülüğünde bu eğitimi almamızı sağladıkları için teşekkür ederim. İtfaiye Daire Başkanlığı birimimizde bu eğitimi aldık. Eğitmen hocalarımıza da teşekkür ediyorum. 2,5 ay önce aldığımız bu eğitim sayesinde bu müdahaleyi yapabildim. Hanımefendi şok oldu ve korktu. Sadece o an iletişim kurduk, sonra görüşmedik. Bu tamamen insani bir yardımdı, kendisinin iyi olması yeter” ifadelerini kullandı.

A W210803 05

Kaynak: İHA