United Airlines'a ait Boeing 757-200 tipi yolcu uçağı, dün Los Angeles'tan kalkışı sırasında tekerleğinin düşmesiyle büyük tehlike atlattı.

Arka tekerleği düşen uçak, Denver'a acil iniş yaptı. 174 yolcu ve 7 kişilik mürettebatın bulunduğu uçakta yaralanan olmadığı bildirildi. United Airlines, olayla ilgili soruşturma başlattı.

ABD basınına konuşan yolcular, kalkış sırasında herhangi bir sorun hissetmediklerini ancak uçuş sırasında pilotun acil iniş anonsu yapmasıyla uçakta panik yaşandığını belirtti. United Airlines'ın Boeing uçağı, mart ayında da benzer bir şekilde tekerleğinin düşmesi nedeniyle acil iniş yapmıştı.

ABD'de, Alaska Havayolları'nın 5 Ocak'taki bir uçuşunda Boeing 737 MAX model yolcu uçağının kapısının düşmesi, Boeing'in üretim süreçleriyle ilgili ciddi tartışmalara yol açmıştı. Bu olayın ardından ABD'de aynı tipteki 171 uçağın uçuşları durdurulmuş, Türk Hava Yolları da filosundaki aynı modeldeki beş uçağın uçuşlarını askıya almıştı.

İncelemeye alınan uçaklarda "gevşek civata" sorunu tespit edilmesi endişeleri daha da artırmıştı. ABD Federal Havacılık İdaresi'nin (FAA) 737 MAX uçaklarının üretim sürecine yönelik başlattığı incelemede, yapılan 89 testin 33'ü başarısız olmuştu.

Bu olaylar, Boeing uçaklarının güvenilirliği konusunda büyük tartışmalara ve endişelere yol açmış durumda.

Kaynak: istiklal.com.tr