Mühendis Sam Salehpour,, Boeing'de 10 yıldan fazla bir süredir mühendis olarak çalıştığını ve şirketin güvenlik iddialarıyla ilgili ABD Senatosu panelinde konuştuğunu açıkladı.

"UYARINDA BULUNAN ÇALIŞANLAR DİKKATE ALINMADI"

Boeing'deki güvenlik kültürünün eksik olduğunu savunan Salehpour, uyarıda bulunan çalışanların dikkate alınmadığını, görmezden gelindiğini, ötekileştirildiğini ve hatta tehdit edildiğini iddia etti.

BİNLERCE UÇAK ETKİLENDİ

Salehpour, 787 Dreamliner uçaklarının gövdelerinin uygun olmayan şekilde bağlandığını ve bu sorunun halihazırda uçan binlerce uçağı etkilediğini belirtti. Bu durumun zaman içinde arızalara yol açabileceğini ve yüzlerce insanın hayatını riske atabileceğini savundu.

Boeing'in tüm 787 uçaklarını inceleme için yere indirmesi gerektiğini vurgulayan Salehpour, gövdenin bazı bölümlerinin binlerce uçuş sonrasında parçalanabileceğini ifade etti.

YAŞANANLAR ÖRTBAS EDİLDİ İDDİASI

Aynı duruşmada eski Boeing mühendisi Ed Pierson da şirketin son güvenlik krizini tetikleyen bir kabin paneli patlamasının ardından yaşananların "örtbas edildiğini" iddia etti.

Mühendis Salehpour'un iddiaları üzerine ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından inceleme başlatılmıştı.

-ESKİ BOEİNG ÇALIŞANI ÖLÜ BULUNMUŞTU

Şirket ürünlerinin kalitesine yönelik endişelerini dile getiren eski Boeing çalışanı John Barnett, 11 Mart'ta aracında ölü bulunmuştu.

Barnett, 2019'da "787 Dreamliner" tipi yolcu uçaklarında kabin basıncının aniden düşmesi halinde yolcu koltuklarının üzerindeki oksijen maskelerini otomatik açan sistemlerin büyük bölümünde üretim hatası olduğunu iddia etmişti.

Kaynak: AA