YARDIMLAR ENGELLENİYOR MU?

BM kuruluşları, personelinin saldırıya uğradığını ve konvoyların erişiminin sistematik olarak engellendiğini belirtiyor.

Üst düzey bir BM yardım yetkilisi, Salı günü BM Güvenlik Konseyi’ne yaptığı uyarıda, en az 576 bin kişinin kıtlıktan bir adım uzakta olduğunu ve harekete geçilmezse kıtlığın yaygın bir şekilde görülmesinin "kaçınılmaz" olabileceğini ifade etti.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nden koordinasyon direktörü Ramesh Rajasingham, "Çatışmalar devam ederken yapılabilecek çok az şey var ve Gazze'nin güneyindeki aşırı kalabalık alanlara yayılma riski de söz konusu. Bu nedenle ateşkes çağrımızı yineliyoruz" şeklinde konuştu.

BM yetkilileri, Gazze’nin kuzeyinde 2 yaşın altındaki her altı çocuktan birinin yetersiz beslendiğini belirtiyor.

Saldırı altındaki 2,3 milyon Filistinlinin hayatta kalmak için gıda yardımlarından başka seçeneğinin olmadığını vurgulayan Rajasingham, bu yardımların da "yetersiz" olduğunu kaydetti.

Rajasingham, BM ve diğer yardım gruplarının Gazze'ye asgari miktarda yardım malzemesi ulaştırmada bile çok büyük zorluklarla karşılaştıklarını ifade etti. Bu zorluklar arasında çatışmalar, geçişlerin kapatılması, hareket ve iletişim üzerindeki kısıtlamalar, detaylı onay prosedürleri, hasarlı yollar ve patlamamış mühimmatlar bulunuyor.

İsrail'in BM Büyükelçi Yardımcısı Jonathan Miller, BM Güvenlik Konseyi’ne, “İsrail’in Gazze’de insani durumu iyileştirmeye kararlı olduğunu” belirtti.

Gazze’ye yapılan yardımların BM ve diğer kuruluşların kapasitesine bağlı olduğunu ifade eden Miller, "İsrail politikalarında net oldu. Kesinlikle sınır koyulmadı. Tekrar ediyorum, Gazze’deki sivil halka gönderilebilecek insani yardım miktarında sınır yok” dedi.