Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), ABD Başkanı Joe Biden'ın sunduğu ve ilk aşamasında Gazze'de hemen ateşkes öngören üç aşamalı teklife destek talep edilen karar tasarısı kabul edildi. 15 üyeli BMGK'de yapılan oylamada, ABD'nin sunduğu karar tasarısı 14 "evet" oyu alırken, Rusya "çekimser" oy kullandı. Kabul edilen kararda, Mısır, ABD ve Katar tarafından yürütülen diplomatik çabalara işaret edilirken, 31 Mayıs'ta Biden'ın sunduğu üç aşamalı teklif memnuniyetle karşılandı. İsrail'in, Biden'ın teklifini kabul ettiği belirtilen kararda, Hamas'a da teklifi kabul etme ve uygulama çağrısı yapıldı.

KARADAN MEMNUNUZ

Hamas, "BMGK kararındaki kalıcı ateşkes, İsrail'in Gazze'den tamamen çekilmesi, esir değişimi, yeniden inşa ve sivillerin dönüşü" hususlarını memnuniyetle karşıladığını duyurdu

3 AŞAMALI TEKLİF

Kararda, üç aşamalı teklif uyarınca şu adımların atılacağı belirtildi: İlk aşamada hemen ateşkes sağlanacak, kadın, yaşlı ve yaralı esirler serbest bırakılacak, Filistinli esirlerin takası gerçekleştirilecek. Ayrıca, İsrail güçlerinin Gazze'de nüfus bulunan yerlerden çekilmesi, insani yardımın artırılması, temel hizmetlerin yeniden inşası, Filistinli sivillerin Gazze'nin kuzeyi dahil tüm bölge genelinde evlerine dönmesinin sağlanması ve uluslararası toplumun gerekli konut katkısında bulunması öngörülüyor.

İSRAİL'İN TÜM GAZZE'DEN ÇEKİLMESİ İSTENDİ

Tarafların anlaşmasının ardından ikinci aşamada, krizin nihai olarak sonlandırılması için geri kalan esirlerin tümünün serbest bırakılması talep edilen kararda, İsrail'in tüm Gazze'den çekilmesi istendi. Kararda, üçüncü aşamada, Gazze için birkaç yıla yayılan yeniden inşa planının başlatılacağı belirtilirken, ölen esirlerin de cesetlerinin teslim edilmesi öngörüldü.

İlk aşama için müzakerelerin 6 haftadan fazla sürmesi halinde ateşkesin müzakereler bitene kadar devam edeceği kaydedilen kararda, tarafların anlaşma hükümlerine uymasının önemi vurgulanarak, BMGK ve BM üyelerinden destek istendi. Kararda, iki devletli çözüme destek verilirken, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'nın Filistin Yönetimi altında birleşmesinin önemine işaret edildi.

TAMPON BÖLGE OLUŞTURULMASINA KARŞI ÇIKILMIŞTI

ABD'nin müzakerelere açtığı ilk karar tasarısında, İsrail güçlerinin Gazze'de nüfus bulunan yerlerden çekilmesi desteklenirken, Gazze'de "tampon bölge" oluşturulmasına karşı çıkılmıştı. Oylamaya sunulan son metinde, "tampon bölge"ye karşı çıkılan ifadenin silinmiş olması ise dikkat çekti.

Karar metninde Biden'ın teklifinin yazılı olarak eklenmemesi de tepki çeken hususlar arasında yer aldı.

ABD, 7 Ekim'den sonra farklı BMGK üyelerinin sunduğu Gazze'de ateşkes talep eden birçok karar tasarısını veto etmişti.

ABD BAŞKANI JOE BİDEN'İN ATEŞKES ÖNERİSİ

31 Mayıs'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in Gazze'deki ateşkes ve esirlerle ilgili yeni bir öneride bulunduğunu duyurdu. Biden, İsrail'in sunduğu 3 aşamalı yeni ateşkes önerisinin ilk aşamasında, 6 haftalık bir ateşkes süreci öngörüldüğünü ve bu süreçte İsrail'in Gazze'deki yerleşim yerlerinden çekilmesi ile tarafların elindeki esirlerin bir bölümünün serbest bırakılmasının planlandığını bildirdi.

Biden, ilk aşamada İsrail güçlerinin Gazze'deki yerleşim yerlerinden tamamen çekileceğini belirtti. Aynı süreçte, öncelikle yaşlılar ve kadınlar başta olmak üzere esirlerin serbest bırakılması ve Gazze'ye insani yardımların artması öngörülüyor.

İkinci aşamada, geçici ateşkesin kalıcı bir anlaşmaya dönüşmesi ve tarafların tüm başlıklarda uzlaşmaya varması hedefleniyor. Eğer bu sağlanırsa, üçüncü aşamaya geçilecek ve Gazze'nin yeniden inşa süreci gündeme gelecek.

Kaynak: AA