İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları devam ediyor. Çoğunluğu çocuk olan binlerce sivilin hayatını kaybetmesine neden olan İsrail ordusu, uluslararası tepkilere rağmen insancıl hukuk kurallarını ihlal etmeyi sürdürüyor. Saldırıların sona erdirilmesi için çeşitli girişimler sürerken, Birleşmiş Milletler (BM) yeni bir karar aldı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından sunulan ve silahlı çatışmalarda çocuklara yönelik hak ihlallerini belgeleyen yıllık raporun ekinde, İsrail 'BM utanç listesi'ne eklendi.

İsrail ise, bu duruma sessiz kalmadı ve  İsrail’in Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada ise, “BM, bugün Hamas’ın destekçileri arasına katılarak kendisini tarihin kara listesine sokmuştur. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) dünyanın en ahlaklı ordusudur ve BM'nin hiçbir hayal ürünü kararı bunu değiştirmeyecektir” ifadelerine yer verildi.

Aynı zamanda, İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan'da konu ile ilgili  açıklama yaparak BM Genel Sekreteri António Guterres hakkınds, “İsrail ordusunun dünyanın en ahlaklı ordusu olduğunu biliyorsunuz. Bu ahlaksız karar sadece Hamas'ı ödüllendirecektir. Bugün kara listeye alınan tek kişi, savaş başladığından bu yana ve hatta daha önce aldığı kararlarla teröristleri ödüllendiren, onları çocukları terör eylemlerinde kullanmaya teşvik eden genel sekreterdir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA