Birleşmiş Milletler Sözcüsü Louise Wateridge, Gazze Şeridi'nden yaptığı video bağlantısında bölgedeki durumun önemli ölçüde kötüleştiğini belirtti. Wateridge, “Bugün, şimdiye kadarki en kötü gün olmalı. Yarının da hiç olmadığı kadar kötü olacağından şüphem yok” ifadelerini kullandı.

"ŞARTLAR DAYANILMAZ"

İsrail'in yoğun saldırılar düzenlediği Gazze Şeridi'nde sivil yerleşim yerleri vurularak Filistinliler göçe zorlanıyor. Wateridge, Gazze'den yaptığı açıklamada, Filistinlilerin bombalanmış binalarda yaşamaya ve çöp yığınlarının yanında kamp kurmaya zorlandığını belirtti. Kuşatma altındaki bölgedeki şartları “dayanılmaz” olarak nitelendiren Wateridge, İsrail'i kınadı.

"ŞİMDİYE KADARKİ EN KÖTÜ GÜN"

Bölge dışında geçirdiği 4 haftanın ardından Gazze Şeridi'ne dönen Wateridge, bu süre zarfında bile durumun önemli ölçüde kötüleştiğini vurguladı. “Bugün, şimdiye kadarki en kötü gün olmalı. Yarının da hiç olmadığı kadar kötü olacağından şüphem yok” diyerek durumu özetledi.

"BİNALAR İSKELETTEN İBARET"

İsrail saldırılarının başladığı 7 Ekim tarihinden bu yana Gazze Şeridi'nin yerle bir olduğunu ifade eden Wateridge, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentine döndüğünde şoke olduğunu söyledi. “Binalar iskeletten ibaret. Her şey moloz yığını. Ama yine de insanlar orada yaşamaya devam ediyor” diyen Wateridge, bölgede su, temizlik ve yiyecek olmadığını belirtti. İnsanların, patlayan duvarların bıraktığı boşlukları çarşaflarla örterek bu binalarda yaşamaya çalıştığını, tuvalet ihtiyacını ise bulabildikleri her yerde giderdiklerini aktardı.

Kaynak: İHA