Bankacılık endeksi yüzde 1,67, holding endeksi ise yüzde 0,97 değer kaybederken, sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,39 ile spor, en çok kaybettiren ise yüzde 1,87 ile madencilik oldu.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) son toplantısına ilişkin yayımlanan tutanakların, politika faizinin beklenenden daha uzun bir süre yüksek seviyelerde kalabileceğine işaret etmesine karşın, çip üreticisi Nvidia'nın rekor seviyede gelir elde ettiğini açıklamasının ardından küresel pay piyasalarında karışık bir seyir izlendiğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) ise, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 50'de sabit tuttu. TCMB duyurusunda, "Nisan ayında aylık enflasyonun ana eğilimi sınırlı bir zayıflama kaydetmiştir. Yakın döneme ilişkin göstergeler, yurt içi talepte ilk çeyreğe kıyasla yavaşlamaya işaret etmiştir. Son dönem kredi büyümesi ve mevduat gelişmeleri göz önünde bulundurularak makro finansal istikrarı koruyacak ve parasal aktarım mekanizmasını destekleyecek ek adımlar atılacaktır." ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, TCMB, Türk lirası (TL) mevduatı desteklemek ve Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarındaki düşüşü hızlandırmak için zorunlu karşılık oranlarını artırarak döviz kredilerinde artışı sınırlayıcı adımlar attı.

Analistler, yarın yurt içinde veri gündeminin sakin olacağını, yurt dışında ise Japonya'da enflasyon, Almanya'da büyüme, ABD'de dayanıklı mal siparişleri ve Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan endeks kontratında 10.700 ve 10.650 puanın destek, 11.000 ve 11.200 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu kaydetti.

Kaynak: istiklal.com.tr