İNSANİ KRİZ VURGUSU

BAE Dışişleri Bakanlığı, yazılı bir açıklamada İsrail'in Refah Sınır Kapısı'na saldırmasını ve kontrolü ele almasını şiddetle kınadığını belirtti. Açıklamada, askeri gerilimi tırmandırmanın Gazze'de yaşanan insani krizi daha da kötüleştirme riski taşıdığı vurgulandı.

BAE'nin açıklamasında, insani yardım akışının kesintiye uğramaması gerektiği belirtilirken, uluslararası topluma Gazze'de acilen ateşkes sağlanması için harekete geçme çağrısı yapıldı.

İSRAİL SINIR KAPISININ GAZZE TARAFINI ELE GEÇİRMİŞTİ

Öte yandan, Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Katar ve Mısır'ın sunduğu ateşkes önerilerini kabul ettiklerini bildirmişti. Ancak İsrail Savaş Kabinesi, Refah'taki saldırılara devam etme kararı aldı. İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik kara operasyonları sırasında Refah'ın doğusundaki bazı bölgeleri boşaltma talimatı verdi ve sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurdu.

7 Ekim'den bu yana İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında en az 34 bin 844 Filistinli hayatını kaybetti. Yaralı sayısı ise 78 bin 404'e ulaştı. Gazze'deki sivil altyapı, hastaneler ve eğitim kurumları da saldırılar nedeniyle büyük hasar gördü.

Kaynak: AA