ABD, İran'ın önümüzdeki 24-48 saat içinde İsrail'e saldıracağını iddia etmişti. İsrail'e desteğini açıklayan ABD, perşembe günü bir güvenlik uyarısı yayınlayarak çalışanlarını ülkenin merkezi bölgelerinin dışına seyahat etmemeleri konusunda da uyardı.

ABD Başkanı Joe Biden, düzenlendiği basın toplantısında İran'ı uyararak, "Biz kendimizi İsrail'in savunmasına adadık. İsrail'i destekleyeceğiz. İsrail'in savunulmasına yardımcı olacağız ve İran başarılı olamayacak." dedi.

ABD SAVAŞ GEMİLERİ ORTADOĞU'YA GÖNDERİLDİ

Ayrıca, ABD savaş gemilerinin İran'ın İsrail'e saldırması ihtimaline karşı Ortadoğu'ya gönderildiği belirtildi.

Gazetecilerin İran’ın İsrail'e yönelik saldırısının ne kadar yakın olduğu sorusu üzerine Biden, gizli bilgilere girmek istemediğini ancak “beklentim daha erkenden ziyade daha geç” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İranlı liderlere yakın kaynaklar, İsrail'e saldırı planının Ayetullah Ali Hamaney'e sunulduğunu ve şu anda siyesi risklerin değerlendirildiğini belirtiyor. Hamaney'in henüz nihai bir karar vermediği ifade ediliyor.

Saldırının tetikleyicisi, geçen hafta Suriye'de İran konsolosluğuna düzenlenen hava saldırısı. Bu saldırıda İranlı yetkili hayatını kaybetmiş, İran misilleme sözü vermişti.

Kaynak: İHA