ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Mahkeme'nin Trump'a "başkanlık dokunulmazlığı" tanıyan kararını eleştirerek, bu durumun hukukun üstünlüğünü zayıflattığını söyledi. “Mahkemenin kararı, başkanın yetkilerinin neredeyse sınırsız olduğu anlamına geliyor,” diyen Biden, Amerikan halkının Trump'ın 6 Ocak'taki eylemleri hakkında karar vermesi gerektiğini vurguladı. “Amerikan halkı, Trump’ın gücünü korumak için şiddete başvurmasının kabul edilebilir olup olmadığına ve onun başkanlık için güvenilir bir aday olup olmadığına karar vermelidir,” diye ekledi.

Yüksek Mahkeme, önceki gün, 6 Ocak Kongre baskını ve 2020 Başkanlık seçimlerine müdahale iddialarıyla ilgili olarak Trump'ın "kısmi dokunulmazlık" hakkına sahip olduğuna karar vermişti. Mahkeme, 3'e karşı 6 oyla, eski Başkan'ın resmi eylemlerinden dolayı kovuşturmaya karşı dokunulmazlık hakkına sahip olduğunu, ancak bu dokunulmazlığın özel davranışları için geçerli olmadığını belirtti.

Bu karar, Trump'ın suçlamalardan hangilerinden muaf tutulup tutulmayacağının belirlenmesi için ek brifingler ve duruşmalar gerektireceği, dolayısıyla yargılama sürecini uzatacağı yorumlarına yol açtı. Trump, 6 Ocak Kongre baskını ve 2020 Başkanlık seçimlerine müdahale suçlamalarıyla yargılanırken, bu eylemlerinin "Başkanlık dokunulmazlığı" kapsamında olduğunu öne sürerek davanın iptali için Yüksek Mahkeme'ye başvurmuştu.

Kaynak: AA