ABD Başkanı Joe Biden, CNN kanalına verdiği röportajda, İsrail'in Gazze'deki saldırıları ve Refah'a yönelik olası bir kapsamlı kara saldırısı konusunda ABD'nin tavrını değerlendirdi. Biden, yönetiminin geçen hafta yaklaşık 900 kiloluk bombaların İsrail'e sevkiyatını durdurma kararını, "Gazze'deki siviller bu bombaların sonucunda ve (İsrail'in) sivil yerleşim merkezlerine girdiği diğer şekillerde öldürüldü." diyerek gerekçelendirdi.

Biden, daha önce de İsrail'i Refah'a yönelik kapsamlı bir kara saldırısı başlatmaması konusunda uyardıklarını hatırlattı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile son görüşmesinde de bu konuyu açıkça dile getirdiğini vurgulayan Biden, "Eğer Refah'a girerlerse, henüz (kapsamlı bir saldırıyla) girmediler, eğer girerlerse o zaman Refah'ta ve diğer şehirlerde kullanılan silahları göndermeyeceğimi açıkça belirttim." ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı, İsrail'in güvenliğini sağlama taahhütlerinin devam ettiğini, ancak İsrail'in sivil yerleşim bölgelerinde kullandığı bazı silahlar, bombalar ve top mermilerinin sevkiyatını durduracaklarını belirtti. Biden, bu kararın İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılarda sivil kayıpların önlenmesi amacıyla alındığını açıkladı.

Kaynak: AA