İşgalci İsrail devletinin Gazze'de 7 Ekim'den bu yana uyguladığı zulümde acının boyutu artıyor. Dünya devletlerinin İsrail'e destekleri tepkilere neden oluyor. Özellikle ABD Başkanı Joe Biden'ın, İsrail'e verdiği mühimmat desteği uluslararası örgütler tarafından eleştirilere neden oluyor.

Uluslararası Af Örgütü'ne konuşan bir grup İrlandalı Gazze için ateşkes çağrısında bulundu.

Örgüt'ün X sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Biden’a İsrail’in Gazze’deki saldırılarını durdurmasına ilişkin çağrıya yer verildi.

"ATEŞKES TALEP EDİN"

Paylaşımda, “Biden, bu Aziz Patrick Gününde, kökleriniz çağrıda bulunuyor, Gazze’de ateşkes talep edin ve İsrail’e silah transferini durdurun.” ifadelerine yer verildi.

İsrail’in saldırılarında işgal altındaki Gazze Şeridi’nde 30 binden fazla Filistinlinin öldürüldüğünün altı çizilen paylaşımda, bu kişilerin birçoğunun da ABD yapımı mühimmatlarla öldürüldüğü vurgulandı.

ATEŞKES TALEP EDİLDİ

Paylaşımda yer verilen görüntüde konuşan İrlandalılar, Biden’a yaptıkları çağrıda, Gazze’de daha fazla sivil kaybını önlemek ve hayat kurtarıcı yardımlara erişimi sağlamak için derhal ateşkes çağrısında bulunmasını talep etti.

"İSRAİL'E SİLAH TRANSFERLERİNİ DURDURMANIN ZAMANI GELDİ"

Sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Uluslararası Af Örgütü, ABD yapımı mühimmatların Gazze’de 43 sivili öldürdüğünü tespit etti. Bunların 19’u çocuk, 14’ü kadın ve 10’u erkek. İsrail’e silah transferini durdurmanın zamanı geldi.” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, İsrail’in Gazze’ye 16 yıldır uyguladığı abluka ve Filistinlilere dayatılan apartheid ırkçı rejim sisteminin de kaldırılması çağrısında bulunuldu.

Paylaşımda, “Başkan Biden: köklerinizi dinleyin, İrlanda'yı dinleyin. Derhal ateşkes çağrısı yapın.” ifadelerine yer verildi.

Editör: Turan KIŞLAKÇI