ABD Başkanı Joe Biden, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Es-Sisi ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile ayrı ayrı telefonda görüştü. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Biden, bu görüşmelerde Mısır ve Katar'ın da katıldığı Gazze ateşkes görüşmeleriyle ilgili süreci kapsamlı olarak ele aldı ve Sisi ile Şeyh Temim'e bu konuda gösterdikleri çabalar için teşekkür etti.

Biden, Hamas'ın masadaki ateşkes önerisini kabul etmesi halinde Gazze'de hemen ateşkese ulaşılacağını, bölgeye yoğun insani yardımın gireceğini ve Hamas'ın elindeki rehineleri serbest bırakacağını belirtti. Biden ayrıca, Mısır ve Katar liderlerinden, ateşkes anlaşması konusunda Hamas üzerindeki etkilerini kullanmalarını istedi.

Mısır ve Katar arabuluculuğunda hazırlanan yeni bir ateşkes ve karşılıklı esir takası anlaşması teklifinin 26 Nisan günü Hamas'a sunulduğu, Hamas'ın bu teklifi değerlendirdiği ve yanıtını yakında vereceği açıklandı.

Ateşkes anlaşması süreciyle ilgili olarak Mısır basını, Hamas heyetinin Kahire'den ayrıldığını ve Mısır'ın Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşması teklifine yazılı yanıt vereceğini bildirdi.

Kaynak: AA