İsrail'in sivil yerleşim yerlerini hedef alarak hastane, okul, cami ve kiliseleri de içeren birçok sivil altyapıyı tahrip ettiği, 7 Ekim'den beri Gazze'ye on binlerce ton bomba attığı ifade edildi.

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi tarafından 29 Şubat'ta yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail ordusu 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye 70 bin tondan fazla patlayıcıyla saldırı düzenledi. Bu saldırılarda 70 bin konutun tamamen yıkıldığı ve 290 bin konutun oturulamaz hale getirildiği, ayrıca 160 hükümet tesisi, 100 okul ve üniversitenin yıkıldığı ve 305 okul ve üniversitenin zarar gördüğü belirtildi.

İsrail ordusunun Gazze'de 211 camiyi tümüyle yıkarak ve 281 camiye zarar vererek, 3 kiliseyi hedef alarak yıkımına devam ettiği ifade edildi. Ayrıca İsrail'in 154 sağlık kuruluşunu hedef alarak birçok hastaneyi hizmet dışı bıraktığı ve 200 tarihi ve kültürel varlığı yıktığı kaydedildi.

Aşırı sağ görüşleriyle öne çıkan ve abluka altındaki Filistinlilerin Gazze'den çıkartılmasını savunan Maliye Bakanı Smotrich, Gazze'nin yeniden inşasına ilişkin maddi destek sözü olup olmadığı sorusuna "Gazze'nin onarımının maliyeti benim sorunum değil." yanıtını verdi.

Kaynak: AA