Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Jean-Pierre, Biden'ın münazara günü soğuk algınlığı nedeniyle sesinin kısık olduğunu ve seyahatleri nedeniyle jet-lag yaşadığını belirtti. Başkan'ın canlı yayın tartışması hakkında, "İyi bir gece geçirmedi." ifadesini kullandı.

Başkanlık yarışından çekilip çekilmeyeceği sorusuna Jean-Pierre, "Kesinlikle hayır." yanıtını verdi. Muhabirlerin, Biden'in İtalya'dan neredeyse 2 hafta önce döndüğünü ve neden hala jet-lag etkisinde olduğunu sorması üzerine Jean-Pierre, Biden'ın yoğun temposunu vurguladı ve seyahat ile yoğunluğun her yaşta insan üzerinde etkisi olabileceğini söyledi. Jean-Pierre, bu durumun bir "bahane" olmadığını belirterek, "Biz çok iyi bir münazara gerçekleşmediğinin farkındayız. Bunu açıklamak istedik." dedi.

İLK CANLI YAYIN TARTIŞMASI ELEŞTİRİLERE YOL AÇMIŞTI

ABD'de 5 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri için yarışan Demokrat Partili Biden ve Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump, 27 Haziran gecesi CNN'deki ilk canlı yayın tartışmasında karşı karşıya gelmişti. Biden, ikinci dönem adaylığında yaşı konusunda duyulan kaygıları giderecek bir performans sergileyememiş ve program sonrası yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. Demokrat Parti içinden ve Biden'ı destekleyen bazı medya kuruluşlarından Biden'a "başkanlık seçimlerinden çekilmesi" çağrıları yapılmıştı.

Biden ise sağlık durumunun eskisi gibi olmadığını kabul ederek Trump'a karşı en iyi alternatifin halen kendisi olduğunu belirtmiş ve yarıştan çekilmeyeceğini açıklamıştı.

DEMOKRATLAR ARASINDA SEÇİM ENDİŞESİ

Biden'ın geçen hafta rakibi Donald Trump'a karşı ilk tartışmada sergilediği beceriksiz, tutarsız ve tepki çeken performansı, Demokrat Parti içinde Biden'ın ikinci bir dönem için yeterince uygun olmadığı endişesine yol açtı.

Bazı etkili Demokratlar, Harris dışında Biden'a alternatifler ortaya attılar; bunlar arasında Kaliforniya'dan Gavin Newsom, Michigan'dan Gretchen Whitmer ve Pensilvanya'dan Josh Shapiro gibi popüler kabine üyeleri ve Demokrat valiler de var.

Reuters haber ajansı ise Joe Biden'ın yeniden seçilme kampanyasına devam etmeme kararı alması durumunda yerine geçebilecek en iyi alternatif Başkan Yardımcısı Kamala Harris olduğunu yazdı.

Kaynak: AA