Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, İsrail'e belli büyüklükteki bombaların yer aldığı bir sevkiyatın durdurulmasının ABD-İsrail ilişkilerine olumsuz bir etkisi olmadığını belirtti. Bu sevkiyatın geçici olarak askıya alındığını ve incelemenin devam ettiğini vurguladı. Ancak Kirby, diğer silahlar ve savunma desteklerinin ABD'den İsrail'e akmaya devam ettiğini ve İsrail'in savunmasız bırakılmadığını ifade etti. İsrail'in benzer askeri kabiliyetlere ve stoklara sahip olduğunu ve bu durumun devam edeceğini söyledi.

Kirby, ABD Başkanı Joe Biden'ın Refah'a ilişkin duruşunun net olduğunu belirterek, İsrail'in bu bölgeye geniş çaplı bir saldırı düzenlememesi konusunda net olduklarını ifade etti.

Öte yandan, Biden'ın önceki gün CNN'e verdiği röportajda, İsrail'in Refah'a geniş çaplı bir saldırı düzenlemesi durumunda ABD'nin silah göndermeyi durduracağını söylediğini hatırlattı. Biden, "Eğer Refah'a girerlerse, henüz (kapsamlı bir saldırıyla) girmediler, eğer girerlerse o zaman Refah'ta ve diğer şehirlerde kullanılan silahları göndermeyeceğimi açıkça belirttim." açıklamasında bulunmuştu.

Kaynak: AA