Tarla ve bahçe işleri ile besicilik, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında çiftçiler ve besiciler için büyük bir öneme sahiptir. Ancak, bu sektörlerde çalışacak işçi bulmak giderek zorlaşıyor.

Muş'ta yaşananlar da bu durumun bir örneğini oluşturuyor. Bölgedeki besiciler, hayvanlarına bakacak çobanı bulmak için çaba sarf ediyorlar. Ancak, 40 bin liraya kadar varan aylık maaş, giyecek, yemek ve ayakkabı gibi avantajlar sunmalarına rağmen çoban bulmakta zorlanıyorlar.

661E8111Debb0148 W1200Xh800

BÜYÜK BİR SORUN

Özellikle gençlerin kırsal bölgelerden şehirlere göç etmeyi tercih etmeleri, Muş'un besicilik alanında iş gücü eksikliği yaşamasına neden oluyor.

Muş Damızlık Koyun Keçi Birliği Başkanı Nimet Salkım, gençlerin batı illerindeki asgari ücretli işlerde çalışmayı tercih etmeleri nedeniyle, her yıl olduğu gibi bu yıl da çoban bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını ifade etti.

" MAAŞ 40 BİN TL OLMASINA RAĞMEN ÇALIŞAN  BULAMIYORUZ"

Salkım, “Baharın gelişiyle hayvanlarımızı meralara saldık. Şimdi, bizim şöyle bir sorumuz var sektör olarak. Aslında bu sorun Türkiye geneli bir sorundur. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bu sorunumuz daha büyüdü. Biz 40 bin TL maaşla çoban bulmaktan zorluk çekiyoruz. Maaşı 40 bin TL olmasına rağmen biz çoban bulmaktan zorluk çekiyoruz. Bunun yanında biz her yıl çobanlara peynir ve yün vermemize rağmen bulamıyoruz.

661E810E78Cb0635 W1200Xh696

TÜRKİYE GENELİ BU SIKINTIYI ÇEKİYOR

Çoban bulamamamızın sebebi ise kırsal alanlarda biz gençleri tutamıyoruz. Gençler şehir merkezlerinde özellikle tekstil ortamlarında, farklı iş ortamlarında asgari ücretle bu işi kendilerine daha cazip buluyorlar. Oysaki çoban maaşı şu anda 40 binin üzerindedir. Bu iyi bir para. Buna rağmen biz çoban bulamıyoruz. Bu sadece Muş’un sorunu değildir, bu Türkiye geneli bir sorundur. Türkiye geneli hayvancılık sektörü çoban sıkıntısı çekiyor.” şeklinde konuştu.

KİMSE ÇOBANLIK YAPMAK İSTEMİYOR

Muş'un besicilik geleneğini sürdürmek ve sektörün geleceğini güvence altına almak için çoban bulma sorununun etkili bir şekilde ele alınması gerektiğini söyleyen besicilerden Mizgin Sönmez ise “İlkbaharın gelmesiyle hayvanlarımızı meralara çıkardık. Her yıl olduğu gibi bu yılda çoban bulmakta zorlanıyoruz. 40-50 bin TL maaş vermemize rağmen çoban bulamıyoruz. Kimse çobanlık yapmak istemiyor. Bazen bir aile bir çoban tutuyor, bazen birkaç aile birleşip çoban tutuyorlar. Maalesef çoban bulmak bu kadar kolay değil. Kışlık peynir, yeme içme ve diğer tüm ihtiyaçlarını biz karşılamamıza rağmen çoban bulamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA