Almanya'da Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarının bulunduğu döviz ve pankartlarla yürümek isteyen Kürt göstericileri polis engelledi. Göstericiler, Öcalan'ın "mevcut sağlık durumu ve cezaevi şartlarıyla ilgili” Berlin'de bir araya gelmişti. Ancak Alman polisi, Öcalan'ın fotoğrafları bulunan döviz ve pankartların yasak olduğunu belirterek gösteriye izin vermedi.

Dikkat çeken bir durum ise Berlin polisinin resmi sayfasında Öcalan için 'Kürt filozof' ifadesinin kullanılması oldu. Almanya'da PKK ile ilişkili sembollerin ve pankartların taşınması ve asılması 1993 yılından bu yana yasaklanmış durumda. Ancak Polizei Berlin'in resmi sitesinde yapılan haftalık olaylar duyurusunda, PKK lideri Abdullah Öcalan için “Kürt filozof” ifadesi kullanıldı.

I M G20240428135453

Gösterinin içeriğiyle ilgili yapılan açıklamada, “Kürt filozof Abdullah Öcalan’ın mevcut sağlık durumu ve cezaevi şartlarıyla ilgili miting” ifadesine yer verildi. Bu durum Almanya'daki Kürt göstericilerin ve Öcalan'ın destekçilerinin tepkisini çekmiş olabilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ