31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 50,73 oy alarak CHP'den Afyonkarahisar Belediye Başkanı seçilen Burcu Köksal'ın açıklamaları gündem oldu.

Belediye binasında böcek taraması yaptırdığını söyleyen Köksal, "Her yerde kamera, böcek var. Prizlerin altına koymuşlar. İçeriye ekip soktuk. Bizim katı olduğu gibi tarayacaklar" ifadelerini kullandı.

"KAMERA VE BÖCEK VAR"

Köksal belediye binasında ortam dinlemeye yarayan 'böcek' olarak adlandırılan cihazlar için arama yaptırdığını da söyledi. Köksal, "Bir de böcek taraması yaptırıyorum. Her yerde kamera, böcek var. Prizlerin altına falan koymuşlar. Bildiğin gibi değil. Asansörde bile kamera olduğu konuşuluyor. Boya badana yapılsın, bakılsın diyerek içeriye ekip soktuk. Bizim katı olduğu gibi tarayacaklar." açıklamasını yaptı.

Burucsks

BANKAMATİK MEMURLARI DA TESPİT ETTİK

Belediyede bankamatik memurları da tespit ettiklerini ifade eden Köksal, "Şu ana kadar 15 kişi falan tespit ettik. Tek tek inceliyoruz. Sayı 200-300'e yükselebilir. Adamlar ortada yok. Ben onları işten de atmadım. Şunu yaptım. Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde ciddi bir personel ihtiyacımız var. Beden işçisi olarak gözüküyorlar ama iş yerlerinde yoklar. Oralara görevlendirdik. Çalışıyorsanız oralarda çalışın ekmeğinizi kazanın, çalışmazsanız kusura bakmayın ben oturduğu yerde kimseye maaş veremem." ifadelerini kullandı.

SON 2 AYDA ALINAN 102 KİŞİ VAR

Köksal, "Son 2 ayda alınan 102 kişi var. Bunların hepsine çıkış vermem gerekiyor. Çünkü siyasi gerekçe ile alınmış. Yani oy sözü alınmış ve işe alınmış. Afyonlu’nun parasını neden çarçur ettirelim. İş yapmayacak insanlara neden bunu verelim. " dedi.

'BAĞIMSIZ DENETÇİ GETİRDİK; TAHMİNİ BORÇ 1 MİLYAR TL'

Belediyenin yaklaşık 1 milyar TL borcu olduğunu söyleyen Köksal şunları söyledi, "Bağımsız Denetçi getirttik. Onlara denetletiyoruz. Resmi borç 677 Milyon. Ama piyasaya olan borçlar var. Onların ödeme emirleri geliyor. Hukuk Servisi bugün getirdi. Basketbolculara ödenmesi gereken para 40 Milyon TL. Dolar bazında olduğu için sürekli artıyor. Burada dava devam ediyor. Çim Sulama Parası olarak DSİ benim kazanacağımı anlayınca 2018’den beri almadıkları parayı talep etmiş. 5 Milyon’a yakın o var. Tahmini 1 Milyar borç çıkar. Bizim bütçe 1.5 Milyar. Onu da kuruşu kuruşuna ne çıkarsa asacağız dışarıya herkes görecek. Çünkü resmi borç dışında ödeme emirleri var. Hepsini birimlerden toplatıyorum tek tek kalem kalem yazıp asacağız. Bu sadece Belediyenin borcu YÜNTAŞ ayrı. Ona da ayrıca bakacağız."

“BÖCEK VARSA SAVCILIĞA GİTSİN”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal'ın "liyakatli, ehliyetli çalışanları sürgün ettiğini" iddiasında bulundu. Özkaya, Köksal'ın belediye binasında yaptırdığı taramada birçok gizli kamera ve böcek bulunduğu sözlerine de "Belediyede böcek varmış... Böcek varsa savcılığa gitsin suç duyurusunda bulunsun. 'Bankamatik memuru var' diyorsa savcılığa suç duyurusunda bulunsun. Çalışma barışını bozmasın. Ana sözü verdiyse sözüne sadık olsun, zulümden vazgeçsin" diyerek cevap verdi.

Kömjh

"BİRÇOK MÜDÜRÜ, BAŞKAN YARDIMCISINI GÖREVDEN ALDI"

Meclis'te düzenlediği basın toplantısında konuşan Özkaya, Afyonkarahisar Belediye Başkanı seçilen Köksal'ı eleştirdi. Köksal'ın seçim sürecinde "Size anne sözü veriyorum, hiçbir işçi işten çıkarılmayacak, kimseye mobing yapılmayacak, kimse ekmeğinden edilmeyecek" dediğini aktaran Özkaya, "Gelir gelmez ilk iş olarak birçok birimin müdürü, başkan yardımcılarının tamamını görevden aldı; hepsini belediyenin girişindeki zabıta karakoluna sürdü. Bütün müdürler, başkan yardımcıları zabıta memurlarıyla birlikte sıkış tıkış ayakta duruyorlar. Bu insan haklarına aykırıdır, bu mobingdir, insanlıkla bağdaşmayan bir davranıştır" şeklinde konuştu.

Editör: Hüsne BULUT